celelalte cuvinte

Simple coincidente ?

Pagina 4 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

Re: Simple coincidente ?

Mesaj Scris de selene la data de Vin 13 Aug 2010, 13:40

eu..vroiam doar sa spun ca enola a aratat o fata umana, ca a putut sa foloseasca cuvinte frumoase, cu asta eram de acord
cat despre asimov..pe carte scrie roman SF, nu? Very Happy
selene

Data de inscriere : 09/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Thanatos la data de Vin 13 Aug 2010, 15:04

selene a scris:eu..vroiam doar sa spun ca enola a aratat o fata umana, ca a putut sa foloseasca cuvinte frumoase, cu asta eram de acord
cat despre asimov..pe carte scrie roman SF, nu? Very Happy

Stiu. Cuvinte simple. Care nu pot fi rasucite.
Thanatos

Data de inscriere : 25/05/2010
Varsta : 57

Sus In jos

Mesaj Scris de selene la data de Vin 13 Aug 2010, 17:25

numai da si nu, nu pot fi rasucite
selene

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Vin 13 Aug 2010, 17:27

Si ele au nuante: mda, mneeeaaa, dap, nope, etc. Laughing

Admin

Data de inscriere : 14/05/2010
Varsta : 58
Localizare : pe val

Sus In jos

Mesaj Scris de selene la data de Vin 13 Aug 2010, 18:26

ei..atunci chiar totul poate fi interpretat Very Happy
selene

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Sam 14 Aug 2010, 09:14

Pai, asta si facem mereu: interpretam cum ne convine sau cum ne duce capul! Smile

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de selene la data de Dum 15 Aug 2010, 11:02

mai bine asta, decat sa ne interpretam dupa capul altora Very Happy
selene

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabriel la data de Dum 15 Aug 2010, 23:13

[quote=horia]
DAR tot el in lucrarea despre spirit (a scris si asa ceva desi era materialist) ... facea afirmatia ca exista spirit, e tot de natura materiala, doar ca este dintr-o MATERIE MAI FINA ! materie pe care stiinta actuala nu a pus-o inca in evidenta dar cu siguranta ca o va gasi si atunci prapastia dintre stiinta materiala si stiinta spiritual-esoterica va fi definitiv inchisa.
[/quote]

Mie mi se pare interesanta chestia asta! Si in acelasi timp un paradox. Adica impartasesc aceasta idee cu materia mai fina, considerand materia ca avand densitati diferite, dar paradoxala ar fi demonstratia. Noi judecam lucrurile cu mintea (intelect, ratiune, ganduri, procese psihice,...). Daca impartim omul in corp fizic si spirit natura mintii noastre se apropie (seamana) de (cu) natura a spiritului mai mult decat de cea a corpului. Astfel a intelege natura spiritului e cumva echivalent cu a intelege natura mintii. Dar noi intreprindem aceasta intelegere tot cu mintea. Deci mintea cauta sa se inteleaga pe ea insasi ceea ce e cam imposibil. Trebuie sa iesi inafara mintii ca sa intelegi mintea, dinauntru nu poti face nimic. Dar daca iesi inafara mintii nu mai ai ustensilele ei: ratiunea, memoria care te ajuta sa intelegi, plus ca nu poti iesi inafara mintii. Bun si de aici paradoxul. Poate Blaga dadea o solutie cand vorbea de cunoastere angelica (cu mintea) si luciferica (cu inima).
Gabriel

Data de inscriere : 15/05/2010
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Mier 18 Aug 2010, 14:59

Gabriel a scris:
Mie mi se pare interesanta chestia asta! Si in acelasi timp un paradox....

Lucrurile nu sint chioar asa complicate cum le prezinti tu si as vrea sa iti raspund printr-un citat din Niels Bohr care spune cam asa:
"mintea omului poate cunoaste lumea pentru ca ambele functioneaza dupa aceleasi legi"
horia

Data de inscriere : 22/05/2010
Localizare : Bucuresti

http://ipoteze.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Mier 18 Aug 2010, 15:33

enola a scris:
horia a scris:dar stii ce nu inteleg ... de ce te-ai mai complicat sa-mi scrii atit de mult
cind era mai simplu sa-mi spui direct ca sint prost si gata...
Din simplul motiv că nu asta doream să spun. Ori să las să se-nțeleagă....

Daca e asa atunci e bine. Totusi cred ca ar fi necesar sa fac unele precizari cu privire la modul cum vad eu lumea. Parerea mea este ca felul in care stiinta oficiala de azi vede aparitia lumii, a vietii, a omului... a civilizatiei este doar o ipoteza de lucru si nu un adevar indiscutabil.
Exista o serie de dovezi care nu se potrivesc in scenariul actualmente acceptat si deaceea sint lasate mai la margine. Unii le ignora cu desavirsire... altii le acorda o importanta exagerata. Problema acestor dovezi care nu se potrivesc in imaginea cunoscuta este tocmai aceea ca sint prea putine ca sa poata duce la intemeirea unui alt scenariu decit cel cunoscut.
Cu privire la sfatul poe care mi-l dai ca sa caut si sa tot caut ... as vrea sa iti amintesc ca aici este un forum de discutii libere in care fiecare este liber sa spuna ceea ce simte si crede el. Nu este un organism stiintific in care sa venim cu dovezi de necontestat.
Tie chiar nu ti se pare interesant felul in care alti oameni vad si inteleg lumea ... asa fiecare dupa puterile lor ?

As mai vrea sa fac o mica precizare, firul ariadnei il ajuta pe tezeu sa invinga minotaurul si sa iasa apoi din labirint, coincidenta face ca in aceeasi poveste sa fie vorba de o fiinta cu probleme genetice, minotaurul - un hibrid om-taur ... si rezolvare se face prin intermediul unui fir ...poate ca e doar o simpla coincidenta ... e in ordine ?

horia

Sus In jos

Mesaj Scris de Thanatos la data de Mier 18 Aug 2010, 15:53

Horia, cauta pe net galeria uriasilor si vbim pe urma!
Thanatos

Sus In jos

Mesaj Scris de obelix la data de Mier 18 Aug 2010, 17:00

Gabriel a scris:[quote=horia]
DAR tot el in lucrarea despre spirit (a scris si asa ceva desi era materialist) ... facea afirmatia ca exista spirit, e tot de natura materiala, doar ca este dintr-o MATERIE MAI FINA ! materie pe care stiinta actuala nu a pus-o inca in evidenta dar cu siguranta ca o va gasi si atunci prapastia dintre stiinta materiala si stiinta spiritual-esoterica va fi definitiv inchisa.

Mie mi se pare interesanta chestia asta! Si in acelasi timp un paradox. Adica impartasesc aceasta idee cu materia mai fina, considerand materia ca avand densitati diferite, dar paradoxala ar fi demonstratia. Noi judecam lucrurile cu mintea (intelect, ratiune, ganduri, procese psihice,...). Daca impartim omul in corp fizic si spirit natura mintii noastre se apropie (seamana) de (cu) natura a spiritului mai mult decat de cea a corpului. Astfel a intelege natura spiritului e cumva echivalent cu a intelege natura mintii. Dar noi intreprindem aceasta intelegere tot cu mintea. Deci mintea cauta sa se inteleaga pe ea insasi ceea ce e cam imposibil. Trebuie sa iesi inafara mintii ca sa intelegi mintea, dinauntru nu poti face nimic. Dar daca iesi inafara mintii nu mai ai ustensilele ei: ratiunea, memoria care te ajuta sa intelegi, plus ca nu poti iesi inafara mintii. Bun si de aici paradoxul. Poate Blaga dadea o solutie cand vorbea de cunoastere angelica (cu mintea) si luciferica (cu inima).[/quote]

Nu e deloc un paradox...e nevoie doar de timp. Psihologia si neurostiintele au facut progrese fantastice in ultimii 100 de ani. Din pacate s-au centrat mai mult pe descoperirea, categorizarea si tratarea diferitelor afectiuni in loc sa pluseze pe prevenirea lor si pe dezvoltarea psihicului uman. Am fi fost mult mai departe azi...dar poate nu se vrea asta.
obelix

Data de inscriere : 17/05/2010
Varsta : 32

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Joi 19 Aug 2010, 00:38

Thanatos a scris:Horia, cauta pe net galeria uriasilor si vbim pe urma!

da am cautat despre galeira uriasilor si am gasit texte de radu cinamar...
ai idee cine e acest autor ? ai vreo poza cu el sau date biografice ?
daca da spune-mi si mie si mai vorbim despre el si scrierile sale...
ma tem ca toate scrierile semnate astfel sa nu fie decit instrumente de dezinformare
e o tehnica veche de a ascunde un adevar in povesti similare dar false...

am mai gasit si asta...
https://www.youtube.com/watch?v=4fKHKhVl_OE&feature=related
despre uriasii din buzau si nu numai ...
apropo spre final se vorbeste de aparate de zor din vechime (aviz amatorilor)

dar nu stiu despre ce anume vrei sa vorbim defapt ...
astept precizari
horia

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabriel la data de Joi 19 Aug 2010, 12:01

Oamenii vin mereu cu teorii care mai de care mai interesante si mai incredibile. Dar raman teorii indiferent de cine le semneaza. Am observat ca cel mai mult au credit acele teorii care nu depasesc foarte mult sfera normalului, adica nu incearca sa explice lucrurile punand in scena extraterestrii, zei, conspiratii mondiale, etc, chestii de genul asta.
Gabriel

Sus In jos

Mesaj Scris de Thanatos la data de Joi 19 Aug 2010, 13:17

DACA ar fi adevarat, tu esti pregatit sa accepti un astfel de adevar?
Thanatos

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Joi 19 Aug 2010, 18:22

Thanatos a scris:DACA ar fi adevarat, tu esti pregatit sa accepti un astfel de adevar?

stiu ca intrebarea nu imi era adresata mie dar as vrea sa dau si eu un raspuns

eu as fi capabil sa accept orice alt adevar
si asta pentru ca nici una din actualele teorii acceptate nu m-a convins 100%
dar deasemenea as fi de acord sa accept si teoriile oficiale de acum
daca as primi argumentele necesare.

Dar vad ca nu mi-ai raspuns la intrebarea de mai sus
cu privire la galeriile uriasilor
sau daca ai dorit doar sa imi semnalezi subiectul
si nu vrei sa il comentam fiind destul de delicat si asta inteleg
dar spune ceva lamurit.
horia

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabriel la data de Joi 19 Aug 2010, 19:13

T., cel mai greu mi-e sa accept lucrurile asa cum sunt ele. Daca prin asta ti-am si raspuns la intrebare atunci e ok. Smile
Stii, totul e bine cat este loc pentru toata lumea, fiecare sa accepte ce vrea, cum vrea, daca poate. Ati vazut ce se intampla cand nu e destul loc, apar razboaie, conflicte, samd...

si inca o chestie: cand eram mic credeam ca oamenii mari sunt cei care stiu. acum am crescut, si am realizat ca oamenii mari stiu de fapt foarte putine lucruri, de fapt ei doar cred, nu stiu prea multe si pentru ceea ce nu stiu creeaza modele ale realitatii, si modeleaza si modeleaza... tot asa, iar cutiile negre nici macar gri nu devin.
Gabriel

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Joi 19 Aug 2010, 22:30

as dori sa va semnalez o adresa cu o serie materiale interesante (dupa parerea mea)
http://ipotezesiteorii.blogspot.com/
importanta e parere voastra
horia

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Vin 20 Aug 2010, 07:44

Mi-am adus aminte de romanul Gog si de o excursie din tinerete pe muntele Domogled. Trebuie sa ma mai informez asupra subiectului.

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Thanatos la data de Vin 20 Aug 2010, 08:15

Eu am vazut.
Am copilarit in jud. valcea
si auzisem de jidovi, uriasii. Am fost intr-un loc in care oasele erau la suprafata. O rapa, o alunecare de teren.
Thanatos

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Vin 20 Aug 2010, 11:09

Jidovi e denumirea pentru jidani, respectiv evrei. Sau nu?

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Thanatos la data de Vin 20 Aug 2010, 11:12

Nu, acolo asa ii numesc pe uriasii din vechime, sunt multe legende. Se spune ca paseau dintr-un deal in altul. Desigur, exagerat dar am vazut un craniu cam cat mine de mare-sa fi avut vreo 6-7 ani atunci.
Thanatos

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Mar 24 Aug 2010, 23:10

Thanatos a scris:Nu, acolo asa ii numesc pe uriasii din vechime, sunt multe legende. Se spune ca paseau dintr-un deal in altul. Desigur, exagerat dar am vazut un craniu cam cat mine de mare-sa fi avut vreo 6-7 ani atunci.

Ma bucur ca v-am trezit cit de cit interesul
N Densusianu amintea si el povestiri din batrini in care se amintea de vremea cind
se bateau jidovii cu zinele la noi in tara
si incerca sa aseze acele povesti intr-o vartianta neconventionala
a istoriei stravechi, mai erau amintite o serie de movile sau maguri, insirate de-a lungul dunarii,
printre care magura lui ostrea(imparatul jidovilor) pe care il echivala cu osiris
iar acei jidovi nu ar fi fost neaparat evrei ci mai degraba ... egipteni... de posibila origine atlanta.
Cam incurcate caile istoriei ... oare se vor mai lamuri adevarurile astea atit de vechi si denaturate de trecerea vremii ?

horia

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Mier 25 Aug 2010, 08:54

Se pare ca trecutul e la fel de incert ca viitorul...

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabriel la data de Mier 25 Aug 2010, 10:26

Horia, raspund cu un citat din Nichita: "Nu poţi să vezi zâne dacă nu eşti zănatic." Laughing

...
Unele raspunsuri nasc doar mai multe intrebari.
Gabriel

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 4 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum: