celelalte cuvinte

Una... Alta... de Romania

Pagina 11 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11

In jos

Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de Wolf la data de Mier 26 Sept 2018, 12:49

Se zice ca cei ce-si uita istoria, merita sa o retraiasca:
Va mai aducenti aminte?

"Zi-le ca la mai dai o suta la salar" ii sopteste analfabeta genialului cirmaci.

"activitati de informare a populatiei" ( adica de prostire!!), ii sopteste actuala analfabeta genialului conducator!
Ma trec fiori pe sira spinarii!
Wolf

Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mar 09 Oct 2018, 03:21

Sa dam totusi putina atentie referendumului.
Concluzia principala, zic eu, e ca romanilor nu prea le pasa de treaba cu homosexualii. Sau poate le pasa dar nu cit sa le invinga lehamitea si sictirul. Desigur, o buna parte s-au luat dupa ce le-a zis Europa. Ca aici cel putin Europa e clara si explicita.
Una peste alta, Lehamitea plus influenta Europei se pare ca au fost mai mari decit puterea combinata a PSD, PNL si bisericii. Ceea ce e oarecum o surpriza. Dar nu prea mare.
S-ar putea sa fi fost si ceva minareala occidentala la mijloc. De data asta nu-i suspectez ca ar fi manipulat cvorum-ul, ar fi mult prea greu cred. Dar poate au minarit un pic sondajele alea care dadeau vreo 35% particiapre, inainte. Sigur ca sint motive naturale ca prezenta efectiva sa fie ceva mai mica. Din gura e usor. Sa te duci fizic e un pic mai greu, mai ales cind lehamitea e mare. Sigur ca statul le-a creat toate conditiile. Dar gaseste romanul ce sa faca in 3 zile libere, nu asta-i problema. Sau lasa pe ultima zi si atunci apare altceva, sau bea prea mult la prinz si cade lat, sau alte din astea. Or fi fost si ceva greseli in alcatuirea sondajelor respective, ca si sondorii desigur tot romani sint. Una peste alta, sa zici 35% si sa iasa sub 21% mi se pare totusi un pic cam mult.

Alta concluzie e ca se pare, in ultima vreme, ca afara de votat cu PSD-ul la parlamentare, in Romanica se intimpla cam fix ce vrea Occidentul la urne. Ca o fi pe bune sau cu ceva dedesubturi suspecte, rezultatul cam asta e. Votatul cu PSD-ul pe de-o parte e important, si pentru popor si pentru PSD-isti insisi, pe de alta parte e si foarte greu de manipulat. Mult mai greu decit pentru presedinte. Dar afara de asta, lehamitea romaneasca plus influenta occidentala intr-un fel sau altul dau acest rezultat se pare. Sa vedem daca se adevereste in continuare.
Orion

Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 09 Oct 2018, 14:56

Concluzia e ca romanilor nu le mai pasa de nimic. Educatia, propaganda si starea societatii, au dus aici. Adica fix unde trebuie, la lehamite. Sau scirba. Prezidentiala. A fost atita propaganda desantata, si pro si contra, incit cei mai multi si-au bagat picioarele in el de vot. Nu din constiinta inaintata, nu din intelegerea si tolerarea aproapelui homosexual, cum vor unii sa creada, ca vezi Doamne s-au emancipat romanii, nu, pur si simplu le-a fost legamite sa mearga la vot. Adica i-a durut in curpopou de vot! Nici macar electoralul traditional al PSD nu s-a dus la vot (asta poate ii da de gindit lui Dragnea!), ceea ce dovedeste lehamitea generala. E, daca se lasa cu ceva chile de ulei, zahar, un mititel, acolo, si ceva berica, adica o implicare mai clara a PSD, poate, poate se aduna un 31%. Dar asa...
PSD, desi, prin gura lui Dragnea, trebuia sa se implice la greu in referendum, avind tot interesul, de la Veorica citire in Parlamentul European, PSD nu se implica. Si...pierd. Nu mare lucru, in afara de o imagine sifonata a PSD si liderului Dragnea. Toate s-au intimplat deoarece votantul de rind, nu a vazut trei trandafiri fluturati in numele familiei traditionale! Cred ca nici macar nu stia ce e asta! Si atunci...nu-i PSD, nu ma duc la vot!
Influienta Europei?? Hai ca ma faci sa rid! Ii pasa lui badea Gheorge, votantul de baza al PSD de Europa, de nu mai poate!!! Europa zice sa electrocutezi porcul, ca altfel te amendeaza, badaea Gheorge il injunghie...traditional, facind ceva pe ordinul Europei!
Tu ai un fix cu minareala! Nu a fost, ca nu are rost. Desi erau indeplinite toate conditiile: presedintele BEC, un fost condamnat pentru excrocherie, numarul de semnaturi de pe liste nu era musai sa coincida cu cel al voturilor din urne, buletinul nu era verificat, electronic, daca a mai votat sau ba, puteai vota la orice circa din tara! Ce mai vrei minareala decit asta?
in Romanica se intimpla cam fix ce vrea Occidentul la urne.
Mai taia dracului din ele!! Nici macar nu e nevoie, la cit suntem de tembeli si usor de manipulat! De noi insine!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mier 31 Oct 2018, 00:17

O alta concluzie mica intirziata: mai nou se pare ca in Romanica nu mai poti avea deloc incredere in sondaje. Mai ales alea politice, si mai ales cind nu convin Occidentului.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mier 31 Oct 2018, 12:34

Sondajele au fost mereu masluite, indiferent de opinia Occidentului! Ele sunt masluite dupa cerinta partidelor, ca de, doae ele le comanda, ca sa le dea lor bine! Interesant a fost ca atunci cind cu revolta anti Dragnea, nu a fost dat publicitatii nici un sondaj, desi sunt sigur ca s-au facut! Probabil cifrele erau asa de nasoale, incit nici masluite nu aratau bine! Laughing
Defapt rezultatul sondajelor s-a vazut la referendum: nici macar pesedistii convinsi nu au votat! Acuma, daca il asculti pe Codrin Stefanescu, referendumul a fost un succes PSD!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Vin 02 Noi 2018, 10:59

Dragnea si-a iesit din pepeni! Cica, ce dracau cistiga el din legea aia cu puscaria la domiciliu! Hai, mai ca e tare simplu, ii explic eu: cum condamnarea lui e la 3 ani si jumatate, intra la treapta aia de 5 ani de puscarie, care se pot face acasa, ce o fi insemnind aia "acasa" pentru Dragnea: Vilcea, Belina sau Brazilia!!! Ma intreb, daca la recurs, procurorul, ii va da 5 ani si doua zile, ce face Gargamel zis si Tudorel? Cum ce, va schimba legea, nu? Simplu!
Stiti povestea aia, de la Radio Erevan, cu bicicleta, nu cistigata, ci furata? Ei bine, se poate! Gargamel ameninta cu revoacrea procurorului general, Lazar. Lazar, pe motiv de ordonanta de clasare a dosarului lui Johannis. Da, era Lazar, numai ca era ...alt Lazar!!! Nu, nu de ala inviat din morti, din Noul Testament, aia  e alta poveste, ci Lazar Cristian.
Ma rog, acum Gargamel incearca sa dreaga busuiocul in stilul dialecticii comuniste! Ce jogodii!
Ma intreb, oare si in evaluarea lui Kovesi, tot asa s-a procedat?
Uite, astia sunt nemernicii care ne conduc: v-am marit salariile si pensiile, acum ce drac mai vreti, mucles, legile justitiei sunt strict pentru noi, hotii!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mar 06 Noi 2018, 15:45

Udrea, ce sa vezi, e in inchisoare. In Costa Rica. Si Bica la fel. Preventiv, pentru 2 luni din care una a trecut deja. Bune si alea. Se mai aduna. Si dupa aia sa vedem ce-o mai fi.
Nu pot decit sa sper ca inchisoarea in Costa Rica, fie ea si preventiva, e mult mai rea decit aia din Romanica. Mai ales pentru Udrea si Bica.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Mar 06 Noi 2018, 15:50

Orion a scris:Udrea, ce sa vezi, e in inchisoare. In Costa Rica. Si Bica la fel. Preventiv, pentru 2 luni din care una a trecut deja. Bune si alea. Se mai aduna. Si dupa aia sa vedem ce-o mai fi.
Nu pot decit sa sper ca inchisoarea in Costa Rica, fie ea si preventiva, e mult mai rea decit aia din Romanica. Mai ales pentru Udrea si Bica.

Spera, spera... Dar sa stii ca nu degeaba au plecat acolo.
zaraza26

Data de inscriere : 25/04/2014
Varsta : 53
Localizare : Nasaud

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mar 06 Noi 2018, 16:43

Smile Bine, nu cred ca a plecat acolo ca sa faca inchisoare. Cred ca se astepta s-o lase sa faca plaja.
Ce sa zic. Poate da poate nu. Eu sper. Oricum aici avea pile, era cineva, chiar si dupa ce s-a schimbat regimul. Poate acolo nu-i chiar asa.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 06 Noi 2018, 17:10

Nu pot decit sa sper ca inchisoarea in Costa Rica, fie ea si preventiva, e mult mai rea decit aia din Romanica.
Este, chiar ea s-a plins. Merita ce pateste, dar mai bine era daca recuperau si banii! Ma intreb si acum, cui i-a batut nasul????? Ma mai nedumireste ceva: de cind a plecat in Costa Rica, era tot cu poze pe facebook, cu comentarii etc. Cum drac de abia acum au dat de ele Interpolul??? Cam pute!
Da, aplecat acolo, ca in Madagascar nu mai era loc, crezind ca scapa de pirnaie! Iaca, nu a fost asa. Dupa cit de rau e in puscariile de acolo, mai bine statea aici: mai scria o carte, mai dadea cu matura si in trei luni era libera si bogata!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 06 Noi 2018, 17:14

Da de valize, ce ziceti??? Hai ca-i tare treaba, cum apar chestiile astea? De simbara íncoace, ma duc zilnic in gradina, cine stie, poate dau si eu de o valiza. Nu cu documente, cu bani! Ce, nici o sansa? Pai badea Gheorge ala, cum drac a avu? E drept, erau documente, dar nu se stie! Io incerc!
De Berevoiesti va aduceti aminte??? Ce ba, vreti dosare? Pai nu mai sunt, au ars la Berevoiesti!
Ba, da prosti is, de ne cred atit de prosti!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Mar 13 Noi 2018, 10:39

Wolf a scris:
Nu pot decit sa sper ca inchisoarea in Costa Rica, fie ea si preventiva, e mult mai rea decit aia din Romanica.
Este, chiar ea s-a plins. Merita ce pateste, dar mai bine era daca recuperau si banii! Ma intreb si acum, cui i-a batut nasul????? Ma mai nedumireste ceva: de cind a plecat in Costa Rica, era tot cu poze pe facebook, cu comentarii etc. Cum drac de abia acum au dat de ele Interpolul??? Cam pute!
Da, aplecat acolo, ca in Madagascar nu mai era loc, crezind ca scapa de pirnaie! Iaca, nu a fost asa. Dupa cit de rau e in puscariile de acolo, mai bine statea aici: mai scria o carte, mai dadea cu matura si in trei luni era libera si bogata!

Sa nu se planga precum vulpea in scorbura...
Interpolul a avut de reglementat chestiunea hartiilor. Pe asta s-a bazat, ca chestiunea se va prelungi si va avea timp sa isi traga sufletul. Iti lasi timp ca sa vezi cum poti indulci problema. Dupa ce a fost printre primii din tara, nu cred ca ii cadea bine sa se vada fara aplaudaci. Asa a crezut ea ca ii va fi mai bine. Concluzia nu o putem trage decat la sfarsit. Si nici noi, nici ea, nu stim cum ar fi fost daca...
zaraza26

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 13 Noi 2018, 14:41

E, cum sa fie, cum ziceam mai sus: mai scria o carte, mai dadea cu matura si in trei luni era libera si bogata!
Eu cred ca a invata-o cineva, dar prost! Uita-te la Mazare, no problem!!!! Ce, nu gasea un bungalow, acolo, si pentru ele?? Deabea nu se plictiseau in trei!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Joi 15 Noi 2018, 13:14

Wolf a scris:E, cum sa fie, cum ziceam mai sus: mai scria o carte, mai dadea cu matura si in trei luni era libera si bogata!
Eu cred ca a invata-o cineva, dar prost! Uita-te la Mazare, no problem!!!! Ce, nu gasea un bungalow, acolo, si pentru ele?? Deabea nu se plictiseau in trei!

Daca erau destepti, nu se bagau in politica cu gand de furtisag... Mintea i-a dus unde i-a dus, ... pe toti. Fiecare a crezut ca e bine acolo unde se duce... care o fi inceput? Inaintea lor...
zaraza26

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Joi 15 Noi 2018, 17:10

Pai Zaraza, deaia sau bagat in politica, pentru furtisag! Ca altfel, ce alis velis!!
Le-a tot mers, an dupa an, legislatura dupa legislatura si au crezut ca tine o venicie. Cind le-a ajuns cutitul la os, au inceput sa-si dea, cu nesimtire, legi speciale pentru propria salvare.
Eu nu inteleg ce-i atita alis velis cu protocoalele astea!! Mai nene, stiau ca furi, trebuiau sa te prinda cumva. Atunci au folosit mijloace specifice, si te-au prins. Si pe la altii, mai democrati, se practica aceste metode! Alaturi de agentii sub acoperire, sunt printe principalele metode de a stringe probe! Ce a pe banda, din ascultari, e vocea ta, care spune ce spune??? Atunci ce te mai zbati sa spui ca nu-i corect??? A, ca nu-ti convine, asta e treaba ta! Trebuia sa te gindesti la asta inainte de a baga mina, pin' la umar, in averea statului!
Ce ziceti de gestul lui "Alta intrebare"??? S-a mai pomenit pe undeva un asemenea mitocan??? Da, de la un cocalar needucat, ma asteptam de la un asemenea gest, dar de la Iordache, om "educat," nu! Defapt asta spune multe despre cei ce ne conduc si parerea lor despre prostimea care i-a cocotat unde sunt acum!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Dum 18 Noi 2018, 20:25

Hai sa fim seriosi. Pedepsele noastre dure, date cu binecuvintarea sau chiar la ordinul UE, nu sperie evident pe nimeni. Sa zica, ia uite domnule ce prost am fost ca m-am bagat in politica. Oricum, si Udrea la un moment dat o sa iasa, si daca face pina la urma pirnaia aia. N-o sa stea mai mult decit Nastase, ar fi si absurd. Si o sa fie bine mersi cetatean particular cu multi bani. Ca Nastase. A mai auzit cineva ceva de el in ultima vreme ? Nu, si nici nu mai vrea sa se auda de el, evident. Sau Voiculescu. Ce credeti, face foamea ? Eu zic ca nu.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Lun 19 Noi 2018, 14:15

Si o sa fie bine mersi cetatean particular cu multi bani. Ca Nastase.
Exact, asta-i buba!!! Prea putin are importanta ca-i aresteaza si devin penali, daca nu se recupereaza nimic din prejudiciu. In mod nomal, la iesirea din puscarie, ar trebui sa-si inchirieze o garsoniera, sa aiba unde locui. Ori, ei ramin, bine mersi, plin de bani, spalati gata, de nu se mai poate atinge nimeni de ei. Un fel de spalare de bani, da mai dura. Apropo, de la Voiculescu s-a recuperat ceva?
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Joi 22 Noi 2018, 20:01

Nu-mi vine sa cred, s-a burzuluit Johannis!!!!! Shocked
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Dum 25 Noi 2018, 11:00

Nu asta-i solutia, recuperarea banilor. Sigur, si asta ar trebui facut. Dar de la marii hoti din buzunarul statului n-o sa se poata niciodata recupera toti banii. Sa zicem ca recuperezi 80% de la Udrea, Nastase sau altii. Si-asa e mult. Nici atita n-o sa se poata niciodata, dar zicem ca s-ar izbuti. Asa si ? Tot ramin cu 20% si tot le-ajunge pentru 10 vieti. Nu rezolvi nimic. Singura solutie, sa stea de-adevaratelea 20 de ani dupa gratii. Nu sa scrie 3 poezii si-o rugaciune si ies in 5. Nu, 20 de ani batuti pe muche. Asta s-ar putea, daca ne-ar lasa nemernicii de europeni. Mai precis, daca ne-ar impune. Ia sa vedem atunci, ii mai da mina cuiva sa fure ?
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 11 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11

Sus

Permisiunile acestui forum: