celelalte cuvinte

Una... Alta... de Romania

Pagina 9 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

In jos

Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 10 Iul 2018, 11:22

Cind iei o decizie majora, cu majoritatea membrilor unui acelasi partid, ori care ar fi el, imi pare cel putin discutabila acea decizie! Apoi, daca CC decide ca de miine sa nu se mai dea salariile la romani, cine decide daca masura este corecta??? Ca doar CC este forul superior, peste parlament, peste presedinte, peste bunul simt si peste ...Dumnezeu?
Nu stiu daca Kovesi trebuia revocata sau nu, motivatiile ministrului Toader imi par trase de par si fortate. Rezultatele DNA se vad, nu trebuie cautate: sute de penali cu staif cercetati si trimisi dupa gratii!! Cred ca tocmai asta era motivul revocarii: funia se apropia prea mult de gituri sus puse, cu alte cuvinte Kovesi le cam statea..in git!
Wolf

Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mier 11 Iul 2018, 02:04

Citeva lucruri de remarcat.
Intii, Ciolos e si el un mincinos gretos ca toti ceilalti de pe malul Dimbovitei. Ca unii au impresia ca el e mai de soi. Nu e. Nu-i prima data cind il vad ca minte asa, nu mi-aduc aminte exact cind a mai fost dar a mai fost. Poate atunci cu timpenia cu Grindeanu ? Oricum. Deci sa te iei de J. ca n-a facut altceva decit sa respecte, de fapt nu sa respecte, ca de respectat evident n-a respectat-o, Smile dar sa aplice in sila decizia CC, ca n-avea incotro, asta inseamna sa maninci rahat cu polonicul. Dupa aia vine si ne cere sa-l votam presedinte. As vrea sa ne spuna in clar ce ar fi facut el in locul lui J. . Fara s-o scalde. Deci daca ar vrea sa fie capetenie de haiduci, sau revolutionar, sa spuna veniti fratilor sa facem iar revolutie, ca nu se mai poate cu astia, inclusiv justitia si inclusiv CC, OK, asa ar fi in regula. Macar mesajul ar fi consistent. Sa ne spuna practic in aceeasi propozitie ca J. trebuia sa nu respecte constitutia, dupa care ca vrea sa-l votam presedinte conform aceleiasi constitutii, minciuna e perfect gretoasa si in cel mai pur stil romanesc posibil.

Al 2-lea, m-am uitat la Badea zilele astea. Evident nu era sa-l scap, dupa ce le-a iesit miscarea. Sa vad ce are de zis. M-a dezamagit, desigur, din nou. Nu ca m-as fi asteptat la cine stie ce dar macar ceva cit de cit acolo. Numai gretosenii si exagerari.
Totusi, ceva tot e de remarcat. Si anume, domnule, nu s-a repezit sa jubileze la adreasa lui J. Sa se laude ce rau i-au tras-o. Ca de tras i-au tras-o, fara discutie. Spun multi ca ar fi suferit lupta anticoruiptie. Eu ma cam indoiesc, o fi suferit si ea un pic, poate o s-o ia ceva mai incet de-acum incolo,. Eu cel putin sint convins ca n-o s-o lase baietii sa se duca de tot, si de data asta Trump va fi si el pe aceeasi lungime de unda cu europenii. Poate ca mafiotii nostri securisti au impresia ca se vor putea folosi de Trump sa mai scape de pirnaie. Eu zic ca n-o sa poata. Sigur ca orice e posibil dar eu zic ca asta e exclus. Smile O sa cred cind o sa vad. Bun, deci la pirnaie baietii tot o sa intre, poate nu chiar ca pina acum. (Nu ca pina acum ar fi intrat prea tare; nu intra si nici nu stau nici pe departe cit ar trebui, dar asta-i alta poveste.)
Deci anticoruptia nu cred ca o sa sufere chiar foarte tare, in schimb J. a luat o lovitura zdravana dpdv. politic. As fi crezut ca Badea o sa joace tontoroiul pe mormintul lui, politic si verbal desigur. N-a facut-o. In schimb s-a luat exagerat de mult de Codruta, pe alocuri gretos, chiar si pentru mine care dupa cum se stie nu ma prapadesc dupa ea. Dar minciunile si exagerarile erau grosolane. De unde deduc ca baietii au ajuns la concluzia ca J. nu mai conteaza dpdv. politic. Practic s-a sinucis cu treaba asta. Si de-acum adversarul adevarat e Codruta. Asta e cam singurul fel in care pot sa inteleg treaba. Poate gresesc, nu bag mina in foc nici ca asa gindesc, nici ca daca gindesc asa chiar asa si e. Dar pina una alta asa pare.

In fine, s-a dus Sabina Iosub si a intrebat Comisia Europeana ce parere au de protocoalele noastre secrete, in primul rind ala intre SRI si CS. Cum comentati. Intrebare altfel foarte corecta si interesanta, bravo ei. Ei, ce credeti ca au raspuns aia ? Nu stim, n-am auzit.
Deci cum poti sa maninci rahat chiar in halul asta ? Ca ziceam de mincinosii nostri. Uite ca nici aia de la UE nu-s mai prejos. (Daca au redat corect astia de la A3 treaba. Banuiesc ca n-au mintit, in cazul asta.)
Orion

Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Joi 12 Iul 2018, 12:36

Chestia e ca nu inteleg de ce Johannis a lalait-o atit! Chiar nu avea nici un rost!! Ce spera, sa-l ajute careva??? Sa se prescrie decizia??? Spera sa-si dea demisia Kivesi?? Da, era o chestie din partea ei.
ca de respectat evident n-a respectat-o,
De ce nu a respectat Constitutia??? Scrie undeva in Constitutie, ca trebuia demisa dupa 5 minute, o juma de ora sau trei ani??? Chestia aia cu "imediat" e interpretabila, cum a interpretata si CC Constitutia. Parca Constitutia este un catren de-al lui Nostradamus, sa-l interpretezi dupa cum ti-e interesul! Parca tot PSD a dat o lege, cind cu "Colectiv"ca cei cu dosar penal si sentinta definitiva nu mai pot ocupa functii publice? Asa, si? Dragnea sau Tariceanu, s-au fonformat??? Vax!
Opozitia, asa marunta precum Cilos, asta face, da din gura, ca-i mai simplu!
Sa se laude ce rau i-au tras-o.
Hai ca esti tare! Pai cum sa se laude, nu-ti dai seama ca nu se pot lauda cu asa ceva???? Si-ar da singuri cu stingul in dreptul!!
Spun multi ca ar fi suferit lupta anticoruiptie.
Corect, dar depinde din ce parte de uiti. Pina acum, coruptii au fost numai din cealalta tabara, recte PSD, acum se va schimba calimera. Or sa fie arestati, astialalti! No problem!
Chestia cu protocoalele e un alt rahat aruncat in ochii populumii! Hai sa fim seriosi, DNA are instalatii si aparatura celor de la SRI? Nu! Atunci nu e normal sa le ceara ajutorul??? Ce, procurorii din SUA, cund vor sa prinda un traficant de droguri, de exemplu, nu fac pel la FBI sau CIA? Fac!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Joi 12 Iul 2018, 19:11

Uite aici se vede clar propagandistul. (Si in multe altele dar aici e prea de tot.) Gretos. Nici macar opozitia, recte pseudo-PNL si USR, nu si-au permis sa spuna ca ar fi praf in ochi. Iar baietii de la UE recurg la minciuni pe fata ca sa evite raspunsul. Daca era asa normal, evident ca si unii si altii ar fi zis, asa si ? Se practica peste tot.
Evident ca protocoalele au mers mult mai departe decit simpla folosire a aparaturii SRi de catre procurori. Aia se face banuiesc conform legii. Protocoalele erau in plus, si ilegale, de-aia si erau secrete. Dar propagandistul tot propagandist. (De altfel banuiesc ca de asta a plecat Kovesi de fapt. Tot restul erau mai mult sau mai putin maruntisuri. Asta cu protocoalele e groasa. De-aia europenii nu si-au permis sa o apere la modul serios. Parerea mea.)
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Vin 13 Iul 2018, 16:34

Parere gresita. Kovesi trebuia sa plece pentru ca a adus streangul prea aproape de gitul unora sus pusi. Dragnea, de exemplu. Protocoalele sunt, in general secrete, deci nimic deosebit. Doar nu or angaja un dobas care, dimineata la prima ora, se ne aduca la cunostinta ce si cum! De, propagandistii au primit ordin sa scuipe, se executa, ce mai. Gretos!
UE nu se baga pentru ca ...nu se baga! Ce chicirez aveau sa o apere pe Kovesi. Au aparat-o ei, dar decent, pina unde puteau. Ca doar nu era sa-l ia de cit pe Tudorel! L-au dezmierdat doar pe ca, parinteste: Tudorel draga, ai grija ce faci si, mai ales, sa nu mai faci si alta data!!! Cam la atit se putea limita interventia lor!
Chestia cu protocoalele e pistol de apa (dar uda bine la prostime!) pe linga legile cu dedicatie, pe car nici macar Stalin nu le-ar fi dat. El a avut curajul sa-si sacrifice fiul, o puslama ordinara, tocmai pentru a salva aparentele! PSD, nu, Dragnea trebuia salvat, a fost salvat! S-a bagat UE? Nooooooo! A, ca au scaldat-o ei de ochii lumii cu Comisia de la Venetia... Praf in ochii prostilor!
Pe de alta parte, probabil protocoalele s-au intins mai mult decit limita legii. Umblii cu miere si n u te lingi pe degete!!! Eu cred ca toata lumea a cam beneficiat de aceste protocoale. Dragnea stie mai bine, palinca si sociciul l-e dat el, cu Kovesi de facta, nu? (Despre asta propaganda tace milc!!!). Dar unde nu se face asta?? Toti fac la fel! A, ba nu, in filmele americane, cu iz propagandistic! Acolo, un soldat nu lanseaza o racheta, ca sa-l omoare pe nus'ce terorist, ca era un copil prin preajma! Bancuri!
Opozitia tace, ca de, doar nu or fi ei atit prosti incit sa-si taie craca de sub picioare! Au tacut din simplul notiv ca poate musca va bizii si pe caciula lor! Si atunci....? Mai bine mucles, ca nu se stie niciodata. Va mai aduceti aminte de ridicarea imunitatii lui Vadim??? Ehe, cit s-au coit parlamentarii sa i-o ridice! Ca de, se creia un precedent periculos.
Una peste alta, Dragnea a obtinut ce a poftit. Mai are un punct, din planul de guvernare, pe care il va duce la implinire cu aceeasi nerusinare: suspendarea presedintelui. Nu-i va merge chiar sa-l destituie, dar e suficienta, pentru interesele lor, o suspendare de citeva saptamini. Exact la fix! Dupa aia nu mai conteza!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Sam 14 Iul 2018, 18:18

Eu zic ca nu-l suspenda. Inteleg ca se vorbeste despre asta. Praf in ochi, dupa mine. Nu era foarte clar ca-l suspenda nici inainte sa semneze. Acum dupa ce-a semnat, foarte greu de crezut. Doar daca le-o mai da iar motive dar trebuie sa fie ceva serios. Dupa ce l-am vazut ca a semnat demiterea, nu cred ca le mai da motive, e clar ca nu vrea sa fie suspendat. (S-ar fi putut sa-si faca si socoteala ca are de cistigat dpdv. politic daca accepta suspendarea si-l lasa pe Tariceanu sa semneze demiterea, dupa cum ziceau unii printre care si CTP. Uite ca J. n-a gindit asa. Sau nu l-au lasat stapinii coloniali, cel mai probabil.)
Apropo, nu prea s-a remarcat: in mod normal Tari ar fi trebuit sa fie cel mai interesat de suspendarea lui J., ca, nu-i asa, ajungea si el o luna interimar. Nu se stie cind mai are ocazia. Iar presedinte plin greu de crezut totusi. Uite ca n-a tras in directia asta, ba dimpotriva. Bineinteles ca jegosii nostri n-o sa remarce. Nici unii.
Deci, pronosticul meu, nu-l suspenda. (Probabil cind s-o intoarce Tari din vacanta o sa puna lucrurile la punct. O sa spuna, lasati prostiile, gata cu suspendarea pina la noi ordine. Smile Parca-l vad. Si se potolesc si discutiile timpite. Pe tema asta, ca la noi oricind sint teme de discutii timpite.)
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Lun 16 Iul 2018, 11:10

Da, se vorbeste si inca mult. Codrin Stefanescu, ieri la antenuta, il dadea pe Johannis ca si demis! Trebuie demis, zicea tipul, pentru ca Johannis a incalcat in mod repetat Constitutia. Unde si in ce mod, nu a explicat. Nici nu cred ca ar putea. A, a facut el ceva apel la statul paralel, ca de, Basescu, vinovatul de serviciu, nu mai prezinta interes! Cam subtire si fara sens. Nu stiu ce am mai zis, ca am schimbat canalul.
Tariceanu cred ca joaca la doua capete. I-ar conveni sa fie prezidente, dar stie ca treaba pute rau si nu ar vrea sa se bage, de vin alegrile si nu se stie. O mai scalda, ori ca ca, ori ca ca... Nu de geaba a fost poreclit Rasgindeanu!
Cred ca Dragnea nu se va lasa si il va supenda pe Johannis, dar nu-l va putea si demite. Nici nu trebuie, s-ar lega la cap fara sa-i doara. Trei saptamini de suspendare, sunt arhisuficiente pentru scopurile lor. Dupa aia, cum ziceam si mai sus, nu-i mai intereseaza!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf Ieri la 19:52

L-am urmarit aseara pe pupatorul de cururi pedediste, Mirciulica. Vorba lui Orion, mi-a facut greata! Daca Maia Morgenstern, Ordinul Artelor si Literelor in grad de Cavaler, a jucat alaturi de Mel Gibson sau, Victor Rebenciuc, Ordinul Meritul Cultural, Doctor Honoris Causa al UNATC, decorat cu Nihil Sine Deo, sunt niste actorasi cretini, actorasi timpiti, ca sa ti-au zis stapinii tai, apai Mircea Badea este un cacat cu ochii, ce duhneste ingrozitor. Si, daca cineva zice ca emisiunea lui e o parodie, atunci:
Ţi-aduci aminte ce sfrijit erai pe când erai sărac şi cum ne pălmuia căutătura ta aţâţată după ce te-ai procopsit. Îndopat cu bunurile mele, nu-ţi mai dam de nas şi ţi s-a părut că eram pus pe lume ca să slujesc mădularele tale, burţii, guşii, sacului şi dăsagilor tăi: ăsta era rostul meu, a trebuit să-l aflu de la tine, flămândule, roşcovanule, boboşatule, umflatule.
Mi-ai împuţit salteaua pe care te-am culcat, mi-ai murdărit apa din care ai băut şi cu care te-ai spălat. Picioarele tale se scăldau în Olt, şi mirosea pănă la Calafat, nobilă spurcăciune!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 Astazi la 11:06

Mergeti si semnati, daca n-ati semnat!
https://farapenaliinfunctiipublice.ro/
zaraza26

Data de inscriere : 25/04/2014
Varsta : 53
Localizare : Nasaud