celelalte cuvinte

Una... Alta... de Romania

Pagina 5 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de Wolf la data de Mier 23 Aug 2017, 13:50

Poate va era dor..

si o parada militara din acele vremi
Wolf

Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Joi 24 Aug 2017, 12:44

A murit Iliescu.

http://www.amuritiliescu.ro/

(iertare, nu m-am putut abtine!)
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Vin 25 Aug 2017, 10:44

Wolf a scris:A murit Iliescu.

http://www.amuritiliescu.ro/

(iertare, nu m-am putut abtine!)[/color]

Ar trebui sa fie amuzant... A umblat stirea pe facebook si ma gandeam sa scriu ca a murit numai pe site-ul respectiv.
zaraza26

Data de inscriere : 25/04/2014
Varsta : 53
Localizare : Nasaud

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Vin 06 Oct 2017, 20:26

Ati mai auzit ceva de gaura aia de 10 milioane, din buget, pe care Dragnea sustine ca a facut-o guvernul Cioloş? Probabil ca nu, pina acum. Da' iata ca treaba s-a lamurit: de vina e...oul! Da dom'le, oul de la taran, care, nu's cum naiba, de la gaoaza gainii ajunge dorect in tigaia taranului si, al dracului fatalitate, nu mai trece si el pe la doi, trei intermediari! Cica nu produce bani la buget, ca de, nu-i impozitat!, zice marele intelept in ale economiei, penalul Vosganian, care propune, normal, are si solutia: sa impozitam oul de la taran!
Cica, dupa inalta sa intelepciune pesedista, fiecare ou mincat de la gaina din curte, vaduveste bugetul cu 50 de bani!! amin Tuie dracu'n ea de treaba!!!
Vorba unui clasic in viata: astia tare prosti sunt, de ne cred atit de prosti!!!
Fratilor, vedeti ce ati votat????? respect
Stai, ca mai e un mister...misterios: creste sau nu creste salariul??? Ca, dupa cum pare, e ca la Radio Erevan: nu e masina, e bicicleta si, important, nu i s-a dat, i s-a luat!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Sam 07 Oct 2017, 02:55

Pina nu vad un citat exact cu ce-a spus Vosganian probabil e propaganda. Nu cred ca-i atit de timpit incit sa propuna impozitarea consumului omului direct din gospodaria proprie. Asta-i o aberatie, iar V. nu e genul, din cite-l stiu. (S-ar putea sa fie adevarat, nu bag mina-n foc, dar nu cred pina nu vad exact ce-a zis. Si n-am chef sa ma apuc sa caut eu. Asa ceva se da cu citat.)
Orion

Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Dum 08 Oct 2017, 01:17

Da, partea asta am vazut-o si eu. E factual adevarat. Asta nu inseamna ca propune sa se impoziteze consumul din curtea omului.
Deci, cum spuneam, propaganda. Daca mai era nevoie.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Dum 08 Oct 2017, 17:08

Normal, cind e vorba de PSD e propaganda! Very Happy Propaganda au ba, Vosganian i-a dat drumul pe gurita lui, cu sau fara ageheasma! Toata discutia vine ca sa intareasca viitoarea lege a impozitarii gospodariilor, cu oua cu tot, care, ba se va face, ba nu se va face. Cam asta e propaganda.
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Dum 08 Oct 2017, 18:07

Pai da, exact asa se face propaganda. El n-a spus, si vine propagandistul infect si insinueaza ca ar fi spus. Cind de fapt n-a spus. Asta pentru ca e vorba de baietii rai. Daca ar fi fost ai nostri, s-ar fi pus desigur alta placa.
Propaganda jegoasa 100%.
(Tocmai am fost la 22. Aveau un titlu cum ca "Varujan ii cearta pe romani". Alti propagandisti, la fel de jegosi. Daca ar fi spus Ciolos acelasi lucru (probabil ca a si spus la un moment dat, pentru ca realmente asta e una dintre problemele mari ale agriculturii romanesti, prea multa e de subzistenta), deci daca ar fi spus Ciolos exact acelasi lucru, cu aceleasi cuvinte, ia sa vezi cita dreptate ar fi avut. Sau daca V. nu s-ar fi dus la Tariceanu si ar fi ramas la struto-camila cea penibila.)

Impozitarea gospodariilor nu se va face decit pe ce vind, respectiv eventual dau la troc. Aia-i altceva. Acolo realmente se face o tona de mica evaziune fiscala. Ca-n Romanica. Nu cred ca se vor apuca vre-odata sa impoziteze consumul din gospodaria proprie. Nici macar PSD nu poate fi atit de imbecil. Iar Vosganian sigur nu e.
(Si e de vazut cum se va face, cind si daca se va face. Din gura e usor. Vreau sa vad si eu cine vine sa controleze si sa impoziteze efectiv trocul pe care-l fac taranii intre ei. In Romanica. O sa cred cind o sa vad.)
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Lun 09 Oct 2017, 15:09

El n-a spus, si vine propagandistul infect si insinueaza ca ar fi spus
Mai Orion, tu ma faci prost in fata??? Tu nu ai vazut stirile de la PRO - punct- TV??? Eu da!
deci daca ar fi spus Ciolos exact acelasi lucru, cu aceleasi cuvinte, ia sa vezi cita dreptate ar fi avut.
N-a spus si nici nu ar fi spus, pentru ca pe Ciolos nu-l ia gura pe dinainte! Si nu ar fi spus si pentru ca si-ar fi pus oamenii in cap!! Cum drac sa te gindesti ca neimpozitarea unui ou, a unei rosii sau a unui castravede din gradina omului duce tara pe ripa. Ca pina la urma asta este esenta "economistului" penal Vosganian: impozitarea a ceia ce nu trece pe la o mie de intermediari! Nu conteza ca vorbim de ou sau paradaie, vorbim de impozitarea amarasteanului! Na, iar ma luat propaganda pe dinainte!
Cum zici, de impozitul pe gospodarii vorbim aici si asta a fost si cauza prostiei lui Vosganian. Impozit care, ba se face, ba nu se face. Prin alte tari nu stiu cum e, dar nu cred ca cineva umbla prin gradina neamtului, daca o mai are, sa-i ia impozit. Am o nepoata care locuieste si munceste in Austria. Are o mica gradina, in care cultiva rosii si castraveti. Nu e mare, dar e suficienta pentru nevoile ei si mai si ramine destul. Asa ca ma vinde pe la vecini [paranteza, sunt foarte incintati de gustul paradailor si crastavetilor  romanesti (saminta si-o aduce din tara, parte de la  mine, parte de la tata-su)]. Nimeni nu a venit, de la fiscul lor, sa o intrebe de verun impozit sau ceva similar. Si e Austria, nu romanica!
Parerea mea e ca nu poti face/fixa/determina un astfel de impozit. Ar trebui sa se bazeze fie pe propria raspundere, fie ca va fi forfetar, rau in ambele cazuri si cauzator de excese. Ca foncirea lu' Moromete!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Lun 09 Oct 2017, 19:41

Bun, propaganda jegoasa e cit se poate de clara. V. in mod evident n-a propus nicaieri sa se impoziteze oul taranului. Si vin propagandistii infecti si mint ca ar fi spus asa ceva. Nici n-a spus in clar, nici nu se intelege din ce-a spus. Decit daca esti propagansist infect.

Cam asta-i. Nu ca ar fi ceva nou, dar e un exemplu mult prea clar. Si pentru Wolf si pentru alti propagandisti jegosi precum marea revista 22. Care realmente a ajuns o oficina de propaganda de ultima speta. Vai de capul lor si al nostru.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 10 Oct 2017, 20:22

Imi  pare rau ca o tii pe a ta, dar nu ai deloc dreptate. Eu nu le am cu facebooc-ul, probail tu te descurci. Cauta postarea lui Vosganian, in care acesta explica cum oul care ajunge de la gaina direct in tigaia amarasteanului, creaza prejudiciu la stat. A spus-o singur cu gurita, pardon, tastatura lui. De aici a inceput totul. Dar daca tu nu vrei sa vezi decit propaganda jegoasa, asa cum faci atunci cind nu-ti convine ceva, e optiunea ta, nu ma bat eu cu tine. Vad ca ii simpatizezi pe pesedisti, no problem, fiecare cu optiunile lui, dar cind o dau in bara ar trebui sa recunosti.
Acum au alt meci in partid: Túdose vrea afara din guvern toti ministrii penali, altfel isi da demisia si dizolva guvernul. Sau o fi si asta propaganda jegoasa!!!!
Hai ca am gasit eu postarea vosganiana cu pricina:
"Fiecare ou mâncat de la găina din curte „văduvește” bugetul de cincizeci de bani ! Smile

Să presupunem că folosim, în demonstrația noastră, două găini ouătoare. Una dintre ele aparține unei ferme, cealaltă unui coteț. Oul fermierului va lua calea pieței și va fi vândut, în medie, cu 1 leu (pentru ouăle ecologice ceva mai mult, pentru celelalte ceva mai puțin). Oul gospodarului va trece direct din coteț în tigaie.
Oul vândut va aduce bugetului TVA, impozit pe profit și pe dividende, impozit pe salarii și contribuții la asigurările sociale. La asta se adaugă faptul că, la rândul lor, salariile și profiturile obținute din producția fermierului, din prestațiile angrosistului și din serviciile supermarketurilor reintră în circuit și generează iarăși impozite și taxe.
În schimb, oul din coteț, în drumul său spre tigaie, nu produce niciun ban.
La fel în ce privește roșiile din brazdele de acasă, magiunul din prunii din grădină, săpunul din grăsimile adunate peste an, pulovărele tricotate din lâna oilor de la stână etc. etc.
Toate acestea, cotețele, brazdele, grădinile, stânele și atelierele din fundul curții produc produs intern brut, dar nu produc și impozite. Producția din gospodăriile populației ajunge la peste 20% din PIB, fără să producă niciun leu impozit la stat. Doar ceva neglijabil, prin piețele țărănești.
Locuitorii din Danemarca, Franța și din alte țări care ajung la venituri bugetare în jur de 45% din PIB nu au găini în curte și nici nu amestecă în ceaun roșiile pentru bulion ori prunele pentru magiun.
Faptul că avem o atât de puternică înclinație spre autoconsum, și nu doar în ce privește alimentele, ne costă în fiecare an venituri bugetare de multe miliarde de lei."

Varujan Vosganian uimeşte cu o declaraţie HALUCINANTĂ: "Oul din coteţ, în drumul său spre tigaie, nu produce niciun ban." Nu despre asta vorbim?????
Nu m-am putut abtine, dar e tare haioasa, cu toata "propaganda"din ea

Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Vin 13 Oct 2017, 19:57

Gata, gilceava s-a rezolvat, onorabil pentru toata lumea: cercetatii penal si-au dat demisia, ăhăăăăăăă de mult, tare de mult, inca de cind au fost pusi sub invinuire (cum dracu pot minti pesedistii in halul asta???? Chiar asa de prosti ne cred), ce stiti voi!!! Si uite asa, toata lumea a iesit cu fata zimbitoare:
Tudose, pohta ce-am pohtit, Dragnea nu a cazut de papagal ca i s-a stirbit autoritatea in PSD, invinuitii, baieti rezon, si-au dat demisia (ăhăăăăăăă de mult, tare de mult) asa ca pupat toti piata endependenti.Si, ce e cel mai interesant si UTIL, nici nu s-a creat un PRECEDENT. Cine cunoaste stie la ce ma refer!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Vin 13 Oct 2017, 23:29

O prosteala, nici nu merita comentata. S-a facut ca de obicei din tintar armasar in minunata presa dimboviteana.
In esenta, europenii au dat ordin sa plece penalii din guvern (ceea ce, avind in vedere penibilismul justitiei romane, e o mizerie, dar de, asta-i viata de colonie), si pina la urma asa s-a si intimplat. Tudose a aparut ca pro-european, si relativ apropiat de J., desi eu am mari dubii ca e si una si alta. Dar aici asa a parut, si bineinteles Antenele s-au grabit sa-l arate in felul asta. Proabil omul doar vrea sa-si faca treaba in guvern si stie ca fara asta nu se poate, sau e mult mai greu si nu merita. Si pina la urma, cine sint Saideh si mai ales Rovana ca sa te lupti pentru ele cu Europa ? Rovana e apropiata familiei Nastase, deci numai pentru asta merita sa faca 100 de ani pirnaie. Smile Iar Sevil, ma rog, eu tot nu stiu ce-a facut asa de rau, afara ca e se pare sluga lui Dragnea. Ea mi se pare in continuare nedreptatita, la fel ca seful ei, dar asta e. Nu te pui cu europenii. De fapt la un moment dat, imediat dupa alegeri, Dragnea si cu PSD-ul pareau ca vor sa inceapa o lupta mai serioasa, in limitele legii, dar se pare ca au capitulat repede. Smile
Bun, deci Tudose a iesit cu o imagine de pro-european care dupa parerea mea n-o sa tina mult. Dragnea a iesit usor sifonat dar s-a dat repede pe brazda. Antenele au iesit spumegind dar in ultima vreme cam asta-i soarta lor. Smile Si, desigur, dupa ce s-au lamurit lucrurile, toata lumea a incercat s-o dea la intors in mod cit mai favorabil, rezultind niste penibilisme greu de imaginat pentru cam toata lumea. Badea a facut un misto destul de reusit de treaba asta. (Dupa care si el s-a facut imediat de bafta prin comentariile ulterioare.)

Cam asta-i. Pina la urma nu merita multa atentie episodul, mai putin prin faptul ca se pare ca PSD-ul a capitulat. Ceea ce desigur era de prevazut. Probabil ca Dragnea a obtinut ca daca e baiat bun sa fie lasat sa-si duca in liniste la bun sfirsit mandatul de presedinte al Camerei. Si banuiesc ca i s-a pus in vedere, si a fost de acord, ca presedinte al Romaniei n-are nici o sansa sa fie vre-odata, indiferent citi l-ar vota. Smile Ghinion.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Sam 14 Oct 2017, 18:46

O prosteala, nici nu merita comentata.
Normal, cind e vorba de PSD, e o prosteala, un fapt minor, fara importanta, caruia, propagandistii, ii dau o insemnatate deosebita!!!
In esenta, europenii au dat ordin sa plece penalii din guvern
Pai daca nesimtitii nu se simt! Prin alte parti, cum planeaza asupra lor o banuiala, cum isi dau demisia! Ceea ce e onorabil si normal! Si nu vad de ce e penibila treaba!
bineinteles Antenele s-au grabit sa-l arate in felul asta (pro european si pro Johannis).
Normal, asa se mai drege busuiocul!!
Oare Grindeanu, nu tot asat voia, sa-si faca treaba in guvern??? Da lui nu i-a tinut figura, lui Tudose, da!
eu tot nu stiu ce-a facut asa de rau, afara ca e se pare sluga lui Dragnea.
Pai vezi ca te-ai prins!
Da, ai dreptate si in privinta lui Tudose si a lui Dragnea. Numai ca asta din urma a iesit nitel mai mult sifonat, dar vorba ta, recupereaza baiatul, ca are de unde.
Pina la urma nu merita multa atentie episodul, mai putin prin faptul ca se pare ca PSD-ul a capitulat.
Pai tocmai asta e chichirezul episodului!!!
ca presedinte al Romaniei n-are nici o sansa sa fie vre-odata
Aici n-as prea baga mina in foc!
Sa vedem cum decurge urmatorul episod minor: legea salarizarii in forma actuala.
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 17 Oct 2017, 19:56

Tara lu' Papura Voda, pardon Hamster Voda sau Dragnea Voda, tot aia: vinovatia sau nevinovatia unui parlamentar se decide, NU IN JUSTITIE, ci in parlament, cu sau fara agheazma!!! In mod normal, si daca Rovana este intr-adevar nevinovata, trebuia lasat ca justitia sa-si spuna cuvintul. Ori, ferind-o cu atita grija de ochii procurorilor/justitiei, tare-mi pare ca tipa nu e chiar nevinovata, cum singura zice!! Rusine sa le fie!
P.S. Propaganda.
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Joi 19 Oct 2017, 12:41

Wolf a scris:Tara lu' Papura Voda, pardon Hamster Voda sau Dragnea Voda, tot aia: vinovatia sau nevinovatia unui parlamentar se decide, NU IN JUSTITIE, ci in parlament, cu sau fara agheazma!!! In mod normal, si daca Rovana este intr-adevar nevinovata, trebuia lasat ca justitia sa-si spuna cuvintul. Ori, ferind-o cu atita grija de ochii procurorilor/justitiei, tare-mi pare ca tipa nu e chiar nevinovata, cum singura zice!! Rusine sa le fie!
P.S. Propaganda.

Daca esti citat si nu te duci, legea te incrimineaza cumva, nu stiu ca nu ma pricep asa de bine... Daca te apara Parlamentul cu legile votate de ei, totul e ok.
zaraza26

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Joi 19 Oct 2017, 16:57

Mai ti minte, imediat dupa tragedia de la Colectiv, ce repede s-au dat jos imunitatile??? Eheee, a trecut ceva vreme, inclusiv cele trei zile de valabilitate pentru minuni, cu agheazma cu tot, si iata, pammmmm, baieti e iar tari, asa ca, ba, mai taceti cu certetarile alea!!!
Acu' am intels ca gata, albul e in capisterie, ce dreac dă pensi marite mai vre-ti si voi???? (nu e greseala, e eroare, care-i nu-i tot una!!! Domn' ministru sa traiasca, ca are expertiza!)
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 24 Oct 2017, 12:37

Propaganda.
Mai, astia ori sunt atit de prosti incit cred ca ne pot prosti, ori sunt prosti de-a binelea!!!
Mai ieri, Tudorel Toader, marele ministru al justitiei, ne asigura ca, in privinta eliberarii puscariasilor, totul e sub control, se stiu la milimetru ce, cum si citi vor fi eliberati, nu e nici o problema nerezolvata. E, dupa nici 24 de ore, cind puscariasii au dat navala afara pe portile inchisorilor, icata ce declara, cu gurita lui:
Este mult si pentru orice asteptare a mea. Nu credeam ca impactul era atat de mare,!!
Pai nea Dorele, pardon Tudorele, ori stii totul la milimetru, ori te-a luat peste asteptari!!!
Normal, totul nu-i decit propaganda jegoasa!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 31 Oct 2017, 19:28

Propaganda.
Victor Ponta si Dan Andronic (il stiti, ala cu sufrageria lui Oprea) dezvaluie ca s-a taiat porcul. Bun, s-a taiat, si ce mare scofala?! Da, dar s-a taiat in ograda SRI, aceiasi vila cu sufrageria celebra. A, uitai esentialul: la taiatul porcului, adus de Dragnea (nu se specifica rasa) au participat Kovesi si...normal, Dragnea! Pe linga Kovesi si Dragnea, au mai mincat pomana porcului, George Maior, Sebastian Ghita, Victor Ponta, Gabriel Oprea si Vasile Dîncu. Sefa DNA si Dragnea sau bucurat impreuna, si alaturi de ceilalti, de sorici (de, obrazul gros nu e ceva nou la Dragnea si parlamentari!) proaspat si codita de porc si s-au intreținut extrem de cordial, la o tuica fiarta. O, tempora! O, mores!
Interesant e ca oaspetii au fost aceiasi ca si in sufragerie: Coldea, Kovesi, Dîncu, Maior. Nou e Dragnea. L-or fi primit si pe el in club.
Ma intreba cine a taiat porcul. Probabil Kovesi, ca e invatata cu casapirea porcilor.
Si mai am o intrebare: pe cind o comisie parlamentara de ancheta in cazul "Porcul si cirnatul", similara cu ce din sufragerie! Probabil niciodata.
Normal, Dragnea neaga totul!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Vin 03 Noi 2017, 16:15

Dragnea a fost luat cu suturi la Sibiu sau e tot propaganda jegoasa?
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Lun 06 Noi 2017, 11:16

Un nou val de proteste in capitala si in tara. Opinia lui Mircea Badea fata de protestatari: Sa le ia dracu'de javre!. Normal, daca nu esti cu ei, ori esti javra, ori propagandist jegos!
Nasol e ca desteapta aia de Raluca Turcan si-a bagat nasul in demonstratie, prilej pentru PSD sa strige ca penelistii si Johannis au initiat si condc protestul!

Cit de popular mai e PSD-ul acum se vede in alegerile de duminica: PSD a pierdut în fața PNL alegerile din Hunedoara, Sibiu, Timiș, Constanța și Cluj!!
Daca duminica viitoare ar fi alegeri, s-ar duce pe girla suprematia PSD!
Din pacate, si de data aceasta, romanul a ales pe cel mai bun dintre cei mai rai!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 07 Noi 2017, 12:17

Жить в 7 ноября, Победа Великой Октябрьской революции!

Mare sarbatoare, tavarsci, mare sarbatoare. noroc La scoala primeam o punguta cu citeva caramele, o napolitana si poza lu' Stalin!!! Bunatatile le mincam mintenas, pozele umpleau strazile, dind de lucru tiganilor de la IGO, ca sa le mature!! Very Happy
La rusi era mare defilare, o vedeam, peste vreo alta luna, la jurnalele de "actualiati", inainte de a incepe un film. De, pe vremea aia nu era Antena 3 sau (I) Realiatea TV!
Cind eram mic, nu pricepeam nicicum de ce sarbatorim in noiembrie, o victorie din octombrie! 🤣
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 07 Noi 2017, 12:21

Daca prin 2012, Antena 3 tipa sus si tare ca in strada sunt 4000 de protestatari anti Basescu, deci Basescu ar trebui sa plece, acum cund sunt in strada 30.000 de protestatari anti Dragnea si PSD, gâci ce ar trebui sa se intimple????? Rolling Eyes
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Vin 10 Noi 2017, 10:08

Wolf a scris:Daca prin 2012, Antena 3 tipa sus si tare ca in strada sunt 4000 de protestatari anti Basescu, deci Basescu ar trebui sa plece, acum cund sunt in strada 30.000 de protestatari anti Dragnea si PSD, gâci ce ar trebui sa se intimple????? Rolling Eyes

Sa plece intai Antena 3? Laughing
zaraza26

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 5 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Sus