celelalte cuvinte

La un pahar de vorba! (20)

Pagina 5 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Re: La un pahar de vorba! (20)

Mesaj Scris de Orion la data de Vin 16 Iun 2017, 05:48

Pentru ca politia nu e de partea ta, de-aia. Daca ar fi, nu s-ar intimpla asta in the first place. Deci ar trebui sa amendeze cite o mie pe zi in Buc. cel putin, doar pentru parcatul aiurea. Nici macar n-as vrea sa-i amendeze pe toti. Pentru ca, e adevarat, n-ai unde dracu sa-ti lasi masina asa ca trebuie pe trotuar. Dar unii si-o pun intr-o nesimtire totala. In ideea, nu vreau s-o las 100 m mai incolo sa-mi misc burta un pic mai mult, ce, eu is mai fraier ? Deci doar pe astia daca i-ar amenda in mod consistent s-ar imbunatati substantial treaba. Si, sigur, sa aiba grija sa-si si plateasca amenzile. Ca daca e vorba ca ei sint baieti de baieti smecheri si ce, eu sint fraier sa platesc amenda, evident ca n-am facut nimic. Ceea ce desigur nu prea suna a Romanica. Si atunci, daca politia si statul nu-si fac treaba, si la o adica pot sa ma astept sa le ia tot lor partea, pe sistemul, ce e treaba ta sa te apuci sa le faci morala ? Tu vii si ne spui noua si noi avem grija (sa ne batem joc de tine).
Deci asta e explicatia. E foarte simplu.
Dupa cum spunea Badea, foarte bine de data asta, e tara lor. Total de acord cu el la chestia asta. Si nu cred ca se mai repara. Singura noastra sansa ar fi s-o taie in masa in vest, ca acolo oricum e mai bine. Dar nu cred. Oriciti o s-o taie, o sa ramina si aici destui ca sa se imputa lucrurile din ce in ce mai tare.
Orion

Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Vin 16 Iun 2017, 23:41

De fapt, m-am mai gindit un pic, nici n-ar trebui sa fie nevoie sa iei atitudine intr-un caz ca asta. O filmare cu telefonul mobil ar trebui sa fie suficienta. In care sa se vada clar si numarul masinii, si cit de porceste a parcat respectivul sau respectiva. Dupa care desigur te duci cu ea la politie. Doar ca la noi, ce sa vezi, degeaba te duci. Asa ca asta e. Ghinion.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Dum 25 Iun 2017, 16:41

Buna ziulica fierbinte, oameni buni!
Am venit sa caut un cantec care ma obsedeste. Acul in carul cu fan!

Admin

Data de inscriere : 14/05/2010
Varsta : 58
Localizare : pe val

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Lun 26 Iun 2017, 08:52

Neata buna si ...racoroasa!
Nu se zice obsedeste, se zice obseduieste!
Wolf

Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Joi 29 Iun 2017, 09:44

Ce mai faceti fratilor, v-ati topit de tot??????
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Joi 29 Iun 2017, 10:58

Caldura mare.
Dar cica raul de-abia de-acuma vine.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Joi 29 Iun 2017, 13:26

Orion a scris:Caldura mare.
Dar cica raul de-abia de-acuma vine.

Râul? Zi-i să treacă și pe la mine... Laughing

E bine, e bine... ascult un cantec cu Margareta Paslaru, din alea faine si uitate de tot... Pun unul la rubrica dedicata. Smile
Ma racoreste sa o ascult... ce voce, dom'le, ce prestanță!! aplauze aplauze aplauze
zaraza26

Data de inscriere : 25/04/2014
Varsta : 52
Localizare : Nasaud

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Vin 30 Iun 2017, 09:09

De, pe vremea aia nu erau calculatoare, zbanguici, artificii. Atunci ori cintai, ori nu!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Vin 30 Iun 2017, 12:52

Wolf a scris:De, pe vremea aia nu erau calculatoare, zbanguici, artificii. Atunci ori cintai, ori nu!

Fiecare epoca are kitsch-ul ei. Pe atunci erau cantecele asa-zis patriotice.
zaraza26

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Vin 30 Iun 2017, 16:13

Zaraza, patriotice au ba, cum zice un persoaj de-al lui Caragiale, te gidila intr-un mod placut pe la urechi!! Si apoi sa fim seriosi, cite erau cintece asa zis "patriotice"? Macarale? Ca alta nu mai stiu!
Asa, cu iz patriotic cum zici ca erau, le prefer pe alea, in locul astora, pline de injuraturi "cintate" cu mina pe prohab!
Chestia e ca astea din urma nu se vor mai cinta peste 5 ani, pe cind Macarale, dupa 56 de ani, tot te incinta, chiar daca Loredana e depaaaaarte de cei trei Grigoriu!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de n.n. la data de Sam 01 Iul 2017, 04:41

ABBA a scris:Buna ziulica fierbinte, oameni buni!
Am venit sa caut un cantec care ma obsedeste. Acul in carul cu fan!

Si gasisi?

n.n.

Data de inscriere : 22/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de n.n. la data de Sam 01 Iul 2017, 04:44

Seara buna uamini foarte buni.

Care caldura Wolf, caci ieri ma intreba un coleg cand naibii mai vine vara aia odata ca nu-s decat 15 grade afara si ploua de la inceputul anului intr-una?
Am auzit insa ca la voi e canicula. O asteptam si pe la noi.

n.n.

Data de inscriere : 22/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Sam 01 Iul 2017, 21:29

Azi mi-au plăcut la știri! Sa vezi comentarii ca cică azi "se estimează " 44 de grade la umbra! Și dai și combate și dă-i cu gargara!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Lun 03 Iul 2017, 12:55

Ce placut poate sa fie sa stai in casa cu geamul deschis, sa te uiti la furtuna de-afara. Mai ales cind in zilele trecute a fost canicula ...
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Mar 04 Iul 2017, 11:02

Wolf a scris:Zaraza, patriotice au ba, cum zice un persoaj de-al lui Caragiale, te gidila intr-un mod placut pe la urechi!! Si apoi sa fim seriosi, cite erau cintece asa zis "patriotice"? Macarale? Ca alta nu mai stiu!
Asa, cu iz patriotic cum zici ca erau, le prefer pe alea, in locul astora, pline de injuraturi "cintate" cu mina pe prohab!
Chestia e ca astea din urma nu se vor mai cinta peste 5 ani, pe cind Macarale, dupa 56 de ani, tot te incinta, chiar daca Loredana e depaaaaarte de cei trei Grigoriu!

Eu ma refeream la cantecele care se cantau de catre coruri. "Soarele si pionierii", "Un partid, o tara, un popor" si altele din care nu-mi mai aduc aminte titluri sau versuri. Vad ca pe net s-au blocat la alte cantece... mai vechi sau de muzica usoara... Dar nu-mi pare rau ca nu mai am caietul cu cantece de la corul scolii. Eu n-am fost la cor, dar imi placea sa cant desi n-aveam voce si de aceea imi facusem caietul...
zaraza26

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 04 Iul 2017, 17:45

A, bun, aia era altceva si facea parte din crearea omului nou. Dar pina la urma si alea aveau farmecul lor.
Imi place cum au deturnat cintecul ala cu "Noi in anul doua mii!" Initial in anul doua mii, pustii vor fi mesteri iscusiti, acum se multumesc cu bautul de bere! E si asta e chestie! Prefer varianta initiala!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Joi 21 Sept 2017, 21:02

Buna seara, oameni buni!
Sper ca nu v-a lovit prea tare furtuna!

Admin

Data de inscriere : 14/05/2010
Varsta : 58
Localizare : pe val

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Vin 22 Sept 2017, 17:41

Ba da, rau de tot, aia lu' Firea!!! Oricum tipa a cazut rau de tot in penibil! Dar de, ca si asta iarna, cind vrei sa te dai mare, o dai...in balarii! Si uita asa, povestea cu Petrica si lupul o sa devina de actualitate!
Sa nu a luati cu "dar daca se intimpla" ca nu tine...
Pe aici, vijelia aia a fost un nor de praf si putin vintulet, adica un vint mai tare ca de obicei. Nu aia progozata de destepta pamintului, ci aia ce a facut prapad la Timisora.
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Vin 22 Sept 2017, 20:46

Interesant. Nu s-a mai scris pe-aici din 4 iulie. Acum vine Abba cu o intrebare despre vreme (ce-i drept in conditii meteo de exceptie). Dupa care desigur Wolf cu balarii politice. Smile Duduie forum-ul dupa cum se vede.
Oricum, se pare ca s-a cam dus si vara asta. A fost frumos dar tot ce-i frumos se termina.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Sam 23 Sept 2017, 15:02

Unde vezi tu balari politice, naiba stie. Firea s-a facut de cacao, asta e, si nu e prima data!
Las ca si iarna are frumusetea ei. E drept, pentru mitici, iarna tebuie sa fie numai la Predeal, Sinaia si Poiana Brasov!!! In Bucuresti, Doamne fereste!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Mar 26 Sept 2017, 13:41

ABBA a scris:Buna seara, oameni buni!
Sper ca nu v-a lovit prea tare furtuna!

Nu, acasa mai deloc. Mai multi concitadini spun ca a fost cea mai puternica furtuna de anul asta (si nu numai, evident), dar in curte nu am avut pagubele din vara. In vara s-au rupt doua crengi mari din dud si mai multe crengi medii dintr-un nuc mare. Deci crengile erau similare ca marime. Atunci a mai dat la pamant niste tufe de flori, acum nu prea mai erau si oricum erau deja culcate, legate sau imbatranite, deci solide. Mi-a scuturat foarte multe nuci, inca nepregatite sa cada. Noroc ca jumatate le-am dus la cineva care astepta nuci verzi cum ii duc in fiecare an. I-am dus cateva kilograme bune, cate am putut cara eu.
In oras a dezvelit un bloc, toata tabla e pe jos, noroc ca a cazut 90% pe spatiul verde. Alta casa in oras iar am vazut-o cu tabla in curte... Deci astea s-au intamplat duminica seara.
La serviciu a dat jos doua tigle (coame) - cladire noua. Si a ridicat de un colt tabla de pe o hala, tot cladire noua.
zaraza26

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Mar 26 Sept 2017, 13:47

Wolf a scris:Ba da, rau de tot, aia lu' Firea!!! Oricum tipa a cazut rau de tot in penibil! Dar de, ca si asta iarna, cind vrei sa te dai mare, o dai...in balarii! Si uita asa, povestea cu Petrica si lupul o sa devina de actualitate!
Sa nu a luati cu "dar daca se intimpla" ca nu tine...
Pe aici, vijelia aia a fost un nor de praf si putin vintulet, adica un vint mai tare ca de obicei. Nu aia progozata de destepta pamintului, ci aia ce a facut prapad la Timisora.

Tu observi ca romanii, cel putin, comenteaza orice eveniment? Daca faci ceva, nu e bine, daca nu faci, nu e bine... Ce e rau in faptul ca ai avertizat populatia? Ce, putem sti exact unde va fi furtuna - si cat de tare?

N-am inteles sensul ultimului alineat. Ce furtuna a prognozat Firea (nu ea, ci meteorologii de la care a luat avertizarea) si ce furtuna a fost la Timisoara? Daca la Timisoara a fost furtuna puternica, am inteles ca si in Bucuresti avertizarea a fost de furtuna la fel de puternica... Si atunci care e problema? Ca nu a fost furtuna prognozata? Da' sa va dea Dumnezeu asa ceva? Chiar vreti??
zaraza26

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 26 Sept 2017, 20:34

Daca faci ceva, nu e bine, daca nu faci, nu e bine...
Da, ai dreptate, asa e romanul, circotas si priceput la toate. Numai ca vezi tu, e si intelept, vezi povestea cu Petrica si lupul. Chestia e ca trebuie sa invatam de la nemti cum sa facem, ca sa nu mai fie discutii. Pina atunci...ne dam mari cu populisme ieftine, cind nu trebuie, ca de, campania electorala nu se opreste niciodata, si pe urma ne miram de ce nu vin ciobanii cind se striga lupul, lupul!!!!
Nu e vorba ca nu a venit furetuna prognozata, ci ca alerta a fost peste masura, pur si simplu din motive populiste. Firea-stirea, a mai facut o chestie similara asta iarna, va mai aduceti aminte, cred! Cel mai mare dezastru, nu il poate face un cataclism, ci anuntarea lui gresita!
Ce furtuna a prognozat Firea (nu ea, ci meteorologii de la care a luat avertizarea)
Pai aici e problema, ca meteorologii au zis ceva (cod galmen) iar Firea a "prognozat" altceva: cod rosu si ceva in plus!!!!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Joi 28 Sept 2017, 15:47

Azi, acelasi cod galben pe zona bucurestiului, numai ca de data asta e liniste si pace la primarie.
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Mar 03 Oct 2017, 10:14

Wolf a scris:
Daca faci ceva, nu e bine, daca nu faci, nu e bine...
Da, ai dreptate, asa e romanul, circotas si priceput la toate. Numai ca vezi tu, e si intelept, vezi povestea cu Petrica si lupul. Chestia e ca trebuie sa invatam de la nemti cum sa facem, ca sa nu mai fie discutii. Pina atunci...ne dam mari cu populisme ieftine, cind nu trebuie, ca de, campania electorala nu se opreste niciodata, si pe urma ne miram de ce nu vin ciobanii cind se striga lupul, lupul!!!!
Nu e vorba ca nu a venit furetuna prognozata, ci ca alerta a fost peste masura, pur si simplu din motive populiste. Firea-stirea, a mai facut o chestie similara asta iarna, va mai aduceti aminte, cred! Cel mai mare dezastru, nu il poate face un cataclism, ci anuntarea lui gresita!
Ce furtuna a prognozat Firea (nu ea, ci meteorologii de la care a luat avertizarea)
Pai aici e problema, ca meteorologii au zis ceva (cod galmen) iar Firea a "prognozat" altceva: cod rosu si ceva in plus!!!!

Avea ea chef sa asorteze codul rosu cu ceva bluzita...
zaraza26

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 5 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare