celelalte cuvinte

Viziunea lumii despre educatie

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

In jos

Re: Viziunea lumii despre educatie

Mesaj Scris de Wolf la data de Dum 08 Feb 2015, 20:42

Insusi Marin Preda scria ași in loc de aș...
Hai sa fim seriosi, asta nu e o scuza ca sa scrii ca un agramat!

Wolf

Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Dum 08 Feb 2015, 23:43

ABBA a scris:Cat despre lipsa virgulei ori a cratimei, nu stiu ce sa mai zic! In ultimii ani, am avut privilegiul de a corecta volume intregi de poezie si proza ale unor scriitori deja cunoscuti . Credeti-ma ca erau pline de greseli, de toate felurile! Asa ca am lasat-o mai moale cu ortografia si punctuatia...Insusi Marin Preda scria ași in loc de aș...
Laudabil. Trebuie sa-ti faci datoria ca profa de romana fata de elevii tai, desigur, si sa-i inveti conform normelor in vigoare ca asta-i viata. In rest intr-adevar trebuie lasat mai moale.
De multe ori tocmai aia care nu prea scriu nemaipomenit de bine ei insisi sint cei mai vocali pe tema asta. Cum am mai discutat de altfel.
Adevarul e ca ortografia noastra ar trebui simplificata la singe. Cum deasemenea am mai discutat. Simplificata si logificata ca sa zic asa. Si fonetificata. Cind colo astia s-au apucat s-o complice mai rau dupa lovilutie, cu î din a si niciun, nicio. Dupa aia se pling ca tineretul din ziua de azi nu vrea sa invete sa scrie corect. Smile
(Eu de altfel cred ca si altii, cum ar fi francezii, nemtii si mai ales englezii, ar trebui sa renunte la un moment dat la ortografiile lor caraghioase si sa adopte scrierea fonetica. Dar probabil mai e pina acolo.)
Orion

Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Lun 09 Feb 2015, 16:39

N-ai sa vezi asa ceva! Razz

Admin

Data de inscriere : 14/05/2010
Varsta : 58
Localizare : pe val

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mar 10 Feb 2015, 20:55

Probabil. N-o sa vad ca n-o sa apuc, oricum, chiar daca la un moment dat s-ar face.
Eu ma astept ca macar englezii sa faca (presupunind ca nu se duce dracului planeta inainte, desigur). Limba lor oricum e relativ simpla si daca ar avea si ortografie fonetica ar fi si mai simpla. Si fiind si limba mondiala de facto, ar fi foarte util in cazul lor. Si ei sint oricum destul de deschisi la schimbari rationale. Francezii si nemtii probabil numai biciuiti de la spate. Smile
(Cine a citit "3 pe 2 biciclete" poate si-aduce aminte ca Jerome facea inca de pe la 1910 misto de treaba asta, cam in aceeasi idee cu mine. Deci ideea oricum nu-mi apartine. De altfel nu cred ca-i apartine nici lui, banui ca au fost destui inainte care au propus treaba asta.)
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Sam 21 Mar 2015, 22:25

Poate nu stiati cum trisaza baietii adevarati:

http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-31998343

Poza mi se pare senzationala. Dar inteleg ca si autoritatile au luat masuri. Probabil abia acum au aflat. Wink
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Dum 22 Mar 2015, 12:29

Orion, aia sunt in urma tare, mai au pina sa descopere magnetul in ureche, mobilul sau alte inventii europene!
Oricum, si la noi, s-au gasit modalitati de a eluda camerele de supravegere. La Cimpeni, imediat dupa ca s-au deschis plicurile, s-a...luat curentul!!! Pana a tinut 15 minute, suficient pentru a se rezolva subiectele de catre profesori. Apoi, poti interzice unui elev sa ceara o coala suplimentara pentru ciorna??? Nuuuuu...Si pe coale se afla rezolvarea problemei!!!!! Se mai poate alege un unghi mort pentru camera, unde s plaseaza profesorul care dicteaza, linistit, rezolvarea subiectului. Romanul e inventiv, ce mai!! Si-ar bate si cuie in talpa, numai sa nu invete!
Wolf

Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum