celelalte cuvinte

Una, alta din lume

Pagina 17 din 17 Înapoi  1 ... 10 ... 15, 16, 17

In jos

Re: Una, alta din lume

Mesaj Scris de Orion la data de Lun 26 Noi 2018, 05:14

Avem ocazia sa vedem zidul in actiune. Chiar daca inca nu s-a inceput.
Orion

Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Lun 26 Noi 2018, 15:41

Ieri, la o emisiune de pe National Geografic, in care se vorbea de anii '80, un soldat american, ce trecuse ilegal o familie de est germani peste granita, isi exprima nedumerirea existentei unui astfel de zid, pe care il considera o rusine pentru umanitate. Chestia e ca, acum, nimeni nu-si mai exprima nedumerirea despre un acelasi fel de zid, la fel de rusinos, dar facut de americani.
Wolf

Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mar 27 Noi 2018, 07:09

La fel ca la noi, si-acolo o multime de timpitei (in primul rind timpitele) si de activisti/iste mincinosi infecti se dau cu fundul de pamint ca vai vai s-au folosit lacrimogene impotriva femeilor si copiilor. Cunoastem. Am vazut si pe la noi. In frunte cu presedintele si cu cavalerul in alb Ciolos. Desigur ca daca ar fi fost o situatie care le convenea, nu mai ziceau nimic.
La care Trump desigur a raspuns scurt, in Statele Unite nu intra nimeni decit legal. Valabil inclusiv pentru femei si copii. Ce sa vezi. Bun asa. Mai face si cte-un lucru bun din cind in cind. Nu ca altul pe care-l stiu eu care s-a apucat sa-si balacareasca jandarmii proprii ca si-au facut treaba.

PS. Inteleg ca sint opinii ca de fapt treaba ar fi usor aranjata pe dedesubt. De republicani. Si ca o s-o tina asa pina la urmatoarele alegeri, adica peste 2 ani, ca sa le intre bine in cap votantilor (americani) ca treaba cu securitatea la granita e importanta, si singurul care se achita cit de cit bine de ea e Trump. Tot ce se poate. Si daca e aranjata, tot imi place. Numai s-o tina tot asa.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 27 Noi 2018, 16:52

La care Trump desigur a raspuns scurt, in Statele Unite nu intra nimeni decit legal.
Corect, si cred ca e valabil oriunde, nu numai in SUA. Sau cel puti asa ar trebui sa fie.
In chestia cu bastoanele si lacrimogenele, am o vorba: te-ai bagat in valau, te maninca porcii!
Treaba valabila si la noi, aia din 10 august, numai parca la noi s-a exagerat nitel, pentru a dovedi un oarece. Nu cred ca e nevoie sa-i dai cu pulanul in cap unuia care e pe margine sau sta cuminte pe asfalt. Asta numai pentru ca esti furios (s-au ti s-a spus sa fii furios!!!!) pentru ca ti-au fost tabaciti doi colegi! Si asta tot din vina ta: i-ai lasat singuri!
Am avut si eu o experienta cu jandarmii si pot spune ca sunt violenti fara motiv. Era pe la mijlocul anilor '90, cind sindicatul de la IFIN s-a gindit sa puna de-o demonstratie. Da, era necesara, dar si ei au vrut sa-si traga oarece spuza pe turta lor. Bun, pe scurt, am iesit in strada, pe centrura mai exact. Noi de o parte, ei de alta. Cum era la moda, in acea vreme, am vrut sa blocam soseaua. Cind noi am intart, linistiti, pe sosea, au navalit jandarmii peste noi. Am luat un cot (pulan, pumn???) in coaste de nu am mai putut respira o juma' de ceas. Plus ca am ramas si fara ochelari. Asa ca, te-or minca porcii daca esti in troaca, dar o pot face fara sa muste prea tare!Razz
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mier 28 Noi 2018, 06:44

Anii 90 erau anii 90.
Pe de alta parte, eu as vrea sa-i vad pe toti care ocupa soseaua ca-si iau o bataie de la jandarmi. (Valabil peste tot in lume, inclusiv sau mai ales la francezi.) Nu te duci acolo sa faci pe durul. Sau daca te duci, trebuie sa vina statul sa-ti arate ca el e mai dur ca tine. N-ai decit sa strigi pina cazi lat, dar stai la locul tau. Deci toti care au ocupat vre-odata soseaua, ca e acum, ca-s anii 90, ca era la moda, ca facea toata lumea, nu ma intereseaza, sa-si ia bataia cuvenita. Indiferent de sex si de virsta.

Nu stiu cu pulanul dat in cap celor cuminti. Eu nu cred. Unu ca aveau destula treaba cu aia care nu erau cuminti ca sa mai aiba timp si de ailalti. Al 2-lea, la minciunile care s-au spus, oricum n-ai cum sa mai crezi nimic. Asta e.

Revenind la Trump, cred ca pina la urma asa o sa fie, cum spuneam, o sa aiba de cistigat electoral ca n-a facut zidul. Culmea. Nu stiu cum le-nvirte baiatul asta dar pina la urma toate ies in favoarea lui.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mier 28 Noi 2018, 17:20

Corect, a abuza de ocuparea unui spatiu, numai ca sa-ti obti tie ceva, nu imi pare corect. Intimplarea am povestit-o nu ca sa ma tingui, ci ca sa arat ca si eu, in necugetarea mea am intrat in valau.
Nu stiu cu pulanul dat in cap celor cuminti. Eu nu cred.
Ba da, sunt niste imagini, pe care le tot repeta cind e vorba de eveniment, in care niste tipi care stau pe asfalt sunt luati la revec de jandarmi. Apoi, mai sunt niste imagini in care un tip, aflat lunga o masina, ridica miinile sus in semn de supunere dar este trintit la pamint cu niste lovituri de pulan. Daca le cauti, poate le gasesti. Nu e minciuna, e pe vazute. Ca sa nu mai zic da aia luati la pulan din taxi!!! Tot pe vazute!
Clar, Trump nu face acum decit sa acumuleze capital electoral! E, cum sa le invirta, ca si Dragnea!! Dragnea schimba trei guverne si face o gramada de remanieri la...remanieri, in doi ani de mandat, si, pentru asta, da vina pe Johannis, care, culmea, i-a facut de fiecare data jocul!!!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Joi 06 Dec 2018, 20:01

Ati vazut cum a fost intimpinat Trump de fostii presedinti prezenti la funeralii??
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Dum 09 Dec 2018, 22:06

Trump nu se are bine cu nimeni. Cine era sa-l ia in brate, democratii ? Iar de cind l-a facut mincinos in public pe Bush cel mic, pe buna dreptate, nici ailalti nu-l mai inghit. Bine le-a facut.

In alta ordine, domnule, printre multe chestii care se-ntimpla prin lume, as zice ca halimaua de la francezi e cu mult cea mai importanta. Mai ales pentru noi. Lasind la o parte ca putem vedea la prima mina, si, nu-i asa, la unii pe care-i iubim si-i respectam, ce-nseamna cu adevarat turbulente serioase. Cum se-ntimpla cu adevarat lucrurile la casele mari. Nu ca la noi la mitingul diasporei (asa-zis, ca diaspora a fost mai mult absenta) cind au dat jandarmii cu 3 lacrimogene si toata lumea a inceput sa se jeleasca. In frunte cu presedintele. Bun, lasam asta ca am discutat destul pe tema asta. Dar acolo mie mi se pare ca e de rau pentru ca, dupa umila mea parere, fenomenul in mare e ca diversi potentati, printre care si Macron, incearca sa faca ceva pentru a competitiviza economia franceza iar poporul refuza cu incapatinare. Si cu violenta, cum se vede. Acuma, eu nu stiu daca planul lui Macron e cel bun. Si nici nu ma intereseaza. Poate ar fi un plan mai bun sa-i deporteze din Franta pe multele milioane de arabi care profita de stat. N-o sa stau sa studiez care-i de fapt situatia. Dar ideea e, Franta pare sa cam piarda pasul fata de Germania si de Europa nordica si sa se apropie de tarile mediteraneene, Italia si Spania in primul rind. Ceea ce n-ar fi bine deloc.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Lun 10 Dec 2018, 19:29

Ce se intimpla in Franta nu se poate compara deloc cu ce a fost la noi. Acolo, pe de o parte,  sunt protestatanti care intr-adevar vor o schimbare (in bine!) a situatiei economice. Treaba e ca, in Franta, a cam disparut clasa medie si se apropie cu pasi repezi de saracie si acumularea de capital in mini putine. De cealalta parte, sunt huliganii, din ce am auzit, prea multi sunt rusi (parca seamana cu ceva, mai vechi, de la noi, nu?) si prea putini magrebieni, dotati cu topoare, bile de otel, sticle incendiare etc. Ce are de-a face vandalizarea si furtul din magazine, incendierile cu nemultumirea fata de o decizie a guvernului? Guvern pe care francezii l-au votat, guvern care, pina la urma vrea, totusi, binele francezilor!
Treaba e nasoala, mai ales ca, dupa ce se vede, e tot mai greu cotrolabila. Si, cum zici, asta va duce la pierderea cadentei fata de Germaniei si restul vestic al Europei.
P.S. S-ar parea ca parlamentarii francezi si presedintele Macron au inteles cite ceva (spre deosebire de ai ostrii!) si promit masuri fiscare, si nu numai, viabile si nu pe spatele amarastenilor. De, vin sarbatorile de iarna si, daca lucrurile continua in ritmul asta, banii veniti din turism, se cam duc pe apa simbetii!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Lun 10 Dec 2018, 20:03

Si grecii vroiau o schimbare in bine. Pe banii europenilor.

Rusii sint mai nou tapul ispasitor de serviciu. Daca ar fi intr-adevar in stare Rusia sa provoace asa ceva la francezi, treaba ar fi imputita la modul serios si s-ar face mult mai multa si mai serioasa discutie pe tema asta.

Da, si-uite asa. Vin sarbatorile, sa nu-i suparam pe oameni, traiasca demagogia. Si din ce vad, Franta deja a ajuns mai aproape de Spania / Italia decit de Germania.
Turismul nu te duce prea departe. Si grecii au turism. Probabil comparabil cu francezii pe cap de locuitor.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 17 din 17 Înapoi  1 ... 10 ... 15, 16, 17

Sus

Permisiunile acestui forum: