celelalte cuvinte

De la cenzura la prostul gust

In jos

De la cenzura la prostul gust

Mesaj Scris de Wolf la data de Dum 10 Feb 2013, 09:57

Nu am stiut pe unde sa pun asta, daca am gresit rog un moderator sa indrepte greseala.
http://ro.omg.yahoo.com/10-momente-scandaloase-puse-la-cale-televiziuni-pentru-061808384.html
Ma intreb cit timp mai trebuie sa suportam asemenea scursuri, asemenea "emisiuni de divertisment", cit timp mai tace CNA-ul, ce trebuie sa se intimple ca, pina la urma, cineva sa inteleaga ca asa nu mai merge!
Citi dintre voi stiti de asta http://www.petitieonline.ro/petitie/57870154/semneaza , citi ati semnat-o???
Wolf

Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Re: De la cenzura la prostul gust

Mesaj Scris de narcisa la data de Dum 10 Feb 2013, 12:45

wolf a scris:Nu am stiut pe unde sa pun asta, daca am gresit rog un moderator sa indrepte greseala.
http://ro.omg.yahoo.com/10-momente-scandaloase-puse-la-cale-televiziuni-pentru-061808384.html
Ma intreb cit timp mai trebuie sa suportam asemenea scursuri, asemenea "emisiuni de divertisment",
cit timp mai tace CNA-ul, ce trebuie sa se intimple ca, pina la urma, cineva sa inteleaga ca asa nu mai merge!
Citi dintre voi stiti de asta http://www.petitieonline.ro/petitie/57870154/semneaza , citi ati semnat-o???

mARTURISESC CA HABAR NU AM AVUT DESPRE CE ESTE VORBA
si nici acum dupa ce am citit, cam in diagonala, e drept, nu prea pricep.

Care este de fapt problema? Si ce vrea petitia?

wolf a scris:Ma intreb cit timp mai trebuie sa suportam asemenea scursuri, asemenea "emisiuni de divertisment",
Te obliga cineva? Nu ai telecomanda? Nu ai buton "off"? Nu ai suficiente alte posturi tv, programe pe toate gusturile?

wolf a scris:
cit timp mai tace CNA-ul, ce trebuie sa se intimple ca, pina la urma, cineva sa inteleaga ca asa nu mai merge!
Ce ar trebui sa faca CNA?

Cu ani in urma, m-am intalnit pe strada cu o doamna, o cunostinta.
Era foarte revoltata si cerea celor de la "cablu" sa scoata din grila canalele cu "programe erotice"
ca ea are fiul in clasa XII si il "conturba">>>

wolf a scris:
Care este exact textul petitiei?
Ce vrea aceasta petitie, exact?
narcisa

Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Dum 10 Feb 2013, 15:53

Ar putea face ceva CNA să nu mai văd hăhăhăiala băsesciană pe posturile Tv?
Ne apără cineva de țigancă împuțită, găozar, dacă te urci pe masă îți arăt... și alte derapaje neanunțate?
narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de Donna la data de Lun 11 Feb 2013, 21:11

wolf a scris:Nu am stiut pe unde sa pun asta, daca am gresit rog un moderator sa indrepte greseala.
Ma intreb cit timp mai trebuie sa suportam asemenea scursuri, asemenea "emisiuni de divertisment", cit timp mai tace CNA-ul, ce trebuie sa se intimple ca, pina la urma, cineva sa inteleaga ca asa nu mai merge!

Asta se cere, Wolf! Asta se cere, prin asta fac ei audienta. Ca si cu stirile pline de accidente si violuri si crime! Asta se cere! Si noi nu avem ce face.
Donna

Data de inscriere : 17/05/2010
Varsta : 40

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Mar 12 Feb 2013, 06:20

Ba avem. Nu ne mai uitam! Razz

Admin

Data de inscriere : 14/05/2010
Varsta : 59
Localizare : pe val

Sus In jos

Mesaj Scris de Donna la data de Mar 12 Feb 2013, 07:09

Adica sa nu se mai uite nimeni, nimeni... Smile Ceea ce nu cred ca se va intampla vreodata.
Donna

Data de inscriere : 17/05/2010
Varsta : 40

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mar 12 Feb 2013, 11:16

Nu e nevoie sa faca nimic CNA-ul. Repede, cum nu ne place ceva, cum sa vina CNA-ul sa bage pumnul in gura. Nu-ti place nu te uiti, si daca e cazul poti sa protestezi, asa cum inteleg ca s-a intimplat in legatura cu timpitica aia. Si gata. Avem o tara de manelisti, asta face audienta, asta se da. La revedere.
Pe de alta parte, in cazul lui Badea Very Happy , nu doar CNA-ul ar trebui sa faca ceva, ci chiar si alte institutii mai dure. De exemplu, pentru instigare la incalcarea legii (circulatiei de exemplu, si altele). Aia da, aia e grav.

(Tocmai il ascult in timp ce scriu chestia asta, se chinuie sa faca misto de Turcescu. Nu-i iese deloc, doar se penibilizeaza singur, ca de atitea alte ori. Plus ca a dat melodia aia si ce sa zic, mie mi se pare ca suna foarte bine. Mult mai bine oricum decit un cintec tipic de Eurovision (probabil de-aia nici n-o sa cistige nimic). Nu stiu daca intentia ascunsa a lui Badea e sa-i faca de fapt reclama, daca da, a reusit, cel putin in ce ma priveste. Smile Din pacate pentru Turci, eu nu votez, nici la Eurovision nici in alte ocazii. Smile )
Orion

Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 12 Feb 2013, 19:00

Narcisa, imi pare rau, profund dezamagit de interventia ta. Daca atita ai avut de spus, daca atita ai inteles, cu parere de rau, te pun in categoria devoratorilor de "divertisment" otevizat.
Da, pe undeva aveti dreptate, asta se cere, dar uitati ca cei ce cer asta, asta au fost educati sa ceara! De cine? Pai exact de cei ce vor sa se ceara asta!
Daca voi nu v-ati saturat de facaturi, de scandaluri in direct, de subcultura si promiscuitatea din emisiunile tv si nu sunteti in stare sa luati atitudine, zau imi pare rau. Tare rau.
Avem o tara de manelisti, pentru ca televiziunile s-au straduit sa faca o tara de manelisti. O tara de manelisti este mai usor de dus la vot, o tara de manelisti este mai usor de prostit sa voteze gargara, o tara de manelisti este mai usor de manipulat, o tara de manelisti este mai usor de condus, o tara de manelisti este mai usor de dus cu zaharelul.
Nu-mi veniti cu treaba cu telecomanda: nu-ti place, schimba canalul. Asta nu schimba nimic, nu rezolva problema! Pe de o parte, nu schimba nimic, pentru ca pe orice canal tv romanesc as incerca sa ma uit, vad aceleasi scursuri, vad aceleasi "vedete", vad aceleasi facaturi, vad aceeasi promiscuitate, vad aceeasi subcultura, vad aceleasi stiri fara informatie, spoite, poate, putin altfel. Nu rezolva nimic, pe de alta parte, pentru ca emisiunea ramine acolo, se transmite in continuare, chiar daca eu nu ma uit la ea. Emisiunea face in continuare aceeasi educatie de prost gust, chiar dac eu nu ma uit la ea, dar se uita altii, se educa o noua generatie care va fi invatata sa ceara prostul gust. Nu trebuie sa ne imbatam cu apa rece mizind pe schimbarea canalului, ci pe schimbarea gustului celor ce se uita la astfel de facaturi. Trebuie mizat pe intetesul public, nu pe gustul publicului!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Mar 12 Feb 2013, 19:05

Eu m-am distrat copios la prezentarea de catre Mircea Badea a intentiei lui Turcescu, de care nu stiam.
Iar melodia e de vai mama ei, daca aia e muzica.
Interpretarea lui Mircea Badea a fost extrem de hazlie!!! ulala

narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Mar 12 Feb 2013, 19:13

wolf a scris:Narcisa, imi pare rau, profund dezamagit de interventia ta.
Daca atita ai avut de spus, daca atita ai inteles, cu parere de rau, te pun in categoria devoratorilor de "divertisment" otevizat.
Da, pe undeva aveti dreptate, asta se cere, dar uitati ca cei ce cer asta, asta au fost educati sa ceara! De cine? Pai exact de cei ce vor sa se ceara asta!
Daca voi nu v-ati saturat de facaturi, de scandaluri in direct, de subcultura si promiscuitatea din emisiunile tv si nu sunteti in stare sa luati atitudine, zau imi pare rau. Tare rau.
Avem o tara de manelisti, pentru ca televiziunile s-au straduit sa faca o tara de manelisti.
O tara de manelisti este mai usor de dus la vot, o tara de manelisti este mai usor de prostit sa voteze gargara,
o tara de manelisti este mai usor de manipulat, o tara de manelisti este mai usor de condus,
o tara de manelisti este mai usor de dus cu zaharelul.
Nu-mi veniti cu treaba cu telecomanda: nu-ti place, schimba canalul. Asta nu schimba nimic, nu rezolva problema!
Pe de o parte, nu schimba nimic, pentru ca pe orice canal tv romanesc as incerca sa ma uit,
vad aceleasi scursuri, vad aceleasi "vedete", vad aceleasi facaturi, vad aceeasi promiscuitate, vad aceeasi subcultura,
vad aceleasi stiri fara informatie, spoite, poate, putin altfel.
Nu rezolva nimic, pe de alta parte, pentru ca emisiunea ramine acolo, se transmite in continuare, chiar daca eu nu ma uit la ea.
Emisiunea face in continuare aceeasi educatie de prost gust, chiar dac eu nu ma uit la ea,
dar se uita altii, se educa o noua generatie care va fi invatata sa ceara prostul gust.
Nu trebuie sa ne imbatam cu apa rece mizind pe schimbarea canalului,
ci pe schimbarea gustului celor ce se uita la astfel de facaturi.
Trebuie mizat pe intetesul public, nu pe gustul publicului!

Te inseli amarnic. Nu "consum" acele emisiuni desore care scria in materialul pus de tine,
drept pentru care habar nu am despre ce este vorba in acel material.
Nici la OTV nu m-am uitat, asa ca daca s-a inchis... nici nu am aflat decat de la stiri.
Nu stiu la cine faci tu referire cand spui "o tara de manelisti", dar este un tupeu maxim sa faci astfel de afirmatii.
Iar afirmatiile tale referitor la "toate" posturile tv romanesti, si la "toate" emisiunile, este o totala deformare a realitatii.
Si daca nu iti plaec nici un post romanesc, si nu exista emisiune romaneasca pe gustul tau,
exista zeci de alte posturi straine la care te poti uita.

Schimbarea "gustului", educarea gustului pentru cultura si arta, nu se face prin interzicerea emisiunilor, prin cenzura CNA.

Poate incercam si cu alte masuri... doua ore de program zilnic? un singur post tv?

narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Mar 12 Feb 2013, 22:22

Daca "vedetele" vor sa fie discrete cu viata lor privata, de familie si sa le fie respectata "intimitatea"
de ce umplu FaceBook-ul si televiziunile cu mesajele si aparitiile lor, vorbind tocmai ele despre viata lor?

Andreea Marin si Stefan Banica... acum incep sa isi spuna fiecare "povestea" pe micile ecrane.

Ati auzit vreodata "intimitati" mai mult sau mai putin "mondene-scandaloase" despre familia Victor Rebengiuc-Mariana Mihut?
Sau despre familia Mircea Diaconu-Diana Lupescu? Sau despre familia lui Florin Zamfirescu?
Sau atatea alte familii, cupluri, de persoane publice.

Sigur ca presa, media, "vaneaza" orice eveniment. Si oamenii privesc, cu mai mult sau mai putin interes.
La fel cum in orice comunitate, oamenii "se intereseaza" de ceea ce face vecinul sau popa, notarul sau primarul.
narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Dum 10 Noi 2013, 10:05

Vă place?

https://www.youtube.com/watch?v=hiYzcLtfUxE

" Îmi place de mă cac pe mine generația asta tânără... "
narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Lun 11 Noi 2013, 11:39

Mai mai, unde statea puritana! Narcisa, nu te supara, dar cind spunea aceleasi vorbe la ANTENA 1, era OK? Atunci de ce nu te-ai aratat oripilata?? Pentru ca ATUNCI Bendeac era in gratiile varanului si ACUM nu mai este??? Rusiniiiicaaaaaaa!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Dum 08 Dec 2013, 16:26

Pe Facebook nu există cenzură. Mare talent, mare inspirație...

Mihai Bendeac

Jurnalul unui Burlac - Ciocolata

https://www.facebook.com/photo.php?v=615828908472005&set=vb.100001347053325&type=2&theater
narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum