celelalte cuvinte

Pasiuni si ...pasiuni ...a la Dune

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Re: Pasiuni si ...pasiuni ...a la Dune

Mesaj Scris de n.n. la data de Mier 04 Dec 2013, 15:16

Eu chiar treceam des prin zona intr-o vreme si tare imi placea, liniste,aer curat, peisaje de vis. Din Borca se trage tatal unui prieten de-al meu, care si el e fost aruncat de soarta undeva peste ocean,desi cred ca la fel de bine s-ar fi descurcat si acolo.

n.n.

Data de inscriere : 22/05/2010
Varsta : 52

Sus In jos

Mesaj Scris de Dune la data de Mier 04 Dec 2013, 18:47

Cateva imagini de asta vara :

Dune

Data de inscriere : 03/06/2011
Localizare : Neamt

https://www.youtube.com/user/27Dune

Sus In jos

Mesaj Scris de Dune la data de Mier 04 Dec 2013, 18:51

Au 9-10 ani de la plantare merii , dar s-au dezvoltat greu din cauza solului .... au fost veri cand ploua mai rar si caram apa cu butoaiele din Bistritza udandu-i sa nu se usuce .

Dune

Sus In jos

Mesaj Scris de Dune la data de Mier 04 Dec 2013, 18:52

Acum sunt deja marisori , isi mai tin singuri umbra si nu se usuca solul atat de repede ...

Dune

Sus In jos

Mesaj Scris de Another la data de Mier 04 Dec 2013, 19:05

Oooooo...! Ce frumosi...! aplauze 
Another

Data de inscriere : 18/07/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Mier 04 Dec 2013, 19:17

Oooo, dar ai avut recoltă frumoasă anul acesta!

Noi avem meri foarte bătrâni, și pruni la fel de bătrâni, și vreo doi corcoduși.
Anul trecut au fost foarte multe mere, s-au rupt crăcile sub greutate.
Dar prune foarte puține.
Anu acesta, nu am avut nici un măr, niciunul măcar de gust!
În schimb, s-au rupt crengile de cât de multe prune au fost.

Anul trecut în toamnă am plantat vreo 20 de pomi, din toate felurile.
Doar vreo 2-3-4 nu s-au prins. Dar frunzulițele la unii din ei au fost "pătate".
Să vedem cum vor fi la primăvară.
narcisa

Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Donna la data de Mier 04 Dec 2013, 19:27

Sunt buni si de mancat si de pictat! bounce cheers 
Donna

Data de inscriere : 17/05/2010
Varsta : 40

Sus In jos

Mesaj Scris de Dune la data de Lun 30 Noi 2015, 10:31

Am vorbit in alt topic despre apicultura  ( am albine de 16 ani ) ,  o  banala intamplare a facut sa-mi trec aceasta ancestrala preocupare la pasiuni : am primit doua familii drept '' pomana''  , lucru obisnuit in zona mea  cand moare cineva ( se daruiesc diferite obiecte  sau animale in memoria decedatului ).

Surpriza mi-a fost mare  nu atat ca gest ci faptul ca habarn aveam de apicultura  , era o noua provocare : am invatzat , din carti ,  de pe net : dupa un an aveam 3 familii , dupa doi 5 , la trei ani am ajuns la 8 , la patru ani aveam 12 , la cinci ani ma laudam cu 16 , apoi le-am pierdut sirul  , in prezent mentin numarul familiilor undeva la 40  ... ideea este ca mi-a placut din prima clipa si imi place in continuare sa ma ocup de cresterea albinelor .

Dune

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Mar 01 Dec 2015, 12:00

Felicitări, Dune! Admir enorm apicultorii. Sunt oameni speciali, cu multă dăruire și parcă aleși de Dumnezeu pentru munca asta.

Admin

Data de inscriere : 14/05/2010
Varsta : 58
Localizare : pe val

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mier 02 Dec 2015, 03:28

Domnule, da, trebuie sa spun ca subscriu. Cunosc si eu unul in viata reala si face toti banii. Wink Si asa, in general, meseria asta, sau hobby sau ce-o fi. Eu nu cred ca as fi in stare.

Si daca tot sintem la asta, eu ii admir si pe agricultori. Care se pricep, dar multi se pricep. Asta cred ca as putea sa fac daca as sta sa invat. Dar desigur ca n-o sa stau niciodata sa mai invat asa ceva in viata asta. Cum admiri orice treaba bine facuta si pe care nu stii s-o faci, si stii ca n-o sa stii in viata asta. Si nici n-as vrea neaparat sa stiu, pina la urma stiu si eu o treaba suficient de bine pe care nu multi o stiu ca mine, zic eu, plus inca alte vreo 2 - 3 trebusoare la nivel mai putin ridicat dar orisicit. Dar chiar daca nu tin neaparat s-o invat, si evident ca n-o s-o mai invat, nu inseamna ca nu-i admir pe aia care stiu s-o faca bine.
(Sper ca s-a-nteles ce-am vrut sa spun. Smile )
Orion

Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mier 02 Dec 2015, 12:42

Am avut o colega care mereu zicea: cind ies la pensie, imi cumpar citva stupi si vind miere, ce poate fi asa de complicat!!!! Bravo, ii ziceam, daca tu crezi ca albinele biziie si fac miere, atunci e OK!!!!
Multa munca, sau cum zicea ardeleanul, multa zdroaba, dar rezultatele sunt pe masura. Si nu cred ca m-as apuca vreodata de asa ceva!!!!
Toata stima!!!!!
Wolf

Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Mesaj Scris de Dune la data de Dum 06 Dec 2015, 16:31

ABBA a scris: Sunt oameni speciali, cu multă dăruire și parcă aleși de Dumnezeu pentru munca asta.
floare3 sarut mana Abba !
Sunt oameni cu meserii  sau pasiuni deosebite , care cer multa daruire , adevarat , nu stiu daca si apicultorii , pentru mine dupa atatia ani mi se pare  ceva firesc , dar sigur profesia  de dascal nu este pentru oricine ...

.... si evident ca n-o s-o mai invat, nu inseamna ca nu-i admir pe aia care stiu s-o faca bine.
Niciodata sa nu spui niciodata , zice o vorba Smile ...

Am avut o colega care mereu zicea: cind ies la pensie, imi cumpar citva stupi si vind miere, ce poate fi asa de complicat...
Nu este deloc complicat sa-ti cumperi cativa stupi cu albine , foarte adevarat ,  doar ca pana la vandut miere este ceva cale .
Acum trei sau patru ani , nu mai retin exact , a fost o vara ploioasa , n-am luat un gram de miere , dimpotriva pentru iarna le-am completat rezervele de hrana cu zahar , vreo 200kg .
In primavara care a urmat acelui an multi apicultori mai putin experimentati din zona au avut pierderi serioase de efective .
Pentru cine face pastoral chiar daca pierde un cules ii mai raman doua sau trei , tot are beneficii : la stationar , cum e cazul meu , exista un singur mare cules , care incepe undeva la mijloc de iunie si se termina la sfarsit de iulie inceput de august , daca in acest rastimp ploua anul este compromis : nu ai miere , nu ai roiuri , familiile sunt slabe si cu tendintza de furtisag .
Dune

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Mier 09 Dec 2015, 20:32

Interesant! Cred ca traind alaturi de albine si studiindu-le viata, devine si omul mai intelept.

Admin

Data de inscriere : 14/05/2010
Varsta : 58
Localizare : pe val

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

Permisiunile acestui forum: