celelalte cuvinte

Mircea Badea - in gura presei

Pagina 35 din 38 Înapoi  1 ... 19 ... 34, 35, 36, 37, 38  Urmatorul

In jos

Re: Mircea Badea - in gura presei

Mesaj Scris de Orion la data de Mar 16 Dec 2014, 22:17

Da, s-a intimplat ca am prins emisiunea de ieri. Badea deocamdata a zis doar ca s-a saturat, i-e lehamite dar inca n-a luat o decizie. Cind o s-o ia si cind o sa para definitiva treaba poate mai comentez, deocamdata n-are rost. Se poate suci oricind la loc.
Orion

Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Dune la data de Mier 17 Dec 2014, 09:05

Orion a scris:
Deci pe scurt, te-am degradat la statutul de propagandist si pe tine....
 Ma simt onorat !

...Care nu vezi decit ce-ti convine.
Ochelarii sa-mi fie de vina ? Suspect ...nu stiu  Rolling Eyes ... totusi in privinta propriei opinii  am sa incerc ''sa mai revizuiesc ceva pe ici pe colo , dar  sa nu schimb  nimic''  mos  , cum bine zicea un cunoscut tribun ( sa nu-i zic propagandist  haz  ) din scrierile lui Caragiale geek.

Pleaca Badea de la Antena ? ... ce l-o fi palit ? ... o mai fi avand un dram de demnitate , precum  Ponta , care dupa 3 ani a catadicsit in sfarsit sa renunte la titlul de doctor ?  

La cel de ''dottore'' n-are insa cum renuntza si e pacat ,  i-ar fi fost mult mai de folos  Rolling Eyes ...
Dune

Data de inscriere : 03/06/2011
Localizare : Neamt

https://www.youtube.com/user/27Dune

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Joi 18 Dec 2014, 19:32

Deci pe scurt, te-am degradat la statutul de propagandist si pe tine.
Orion, daca conteaza, sunt profund dejamagit. As vrea sa zic ca-i educatia antenutelor, dar nu vreau sa te asemui cu Diana, te vedeam putin mai echilibrat. Dar omule, cum devine asta?? Cum cineva are o alta parere decit tine, e propagandist!! Tu, nu,tu nu esti, fereasca sfintul!! Tu ai blogul tau, unde iti dai cu parerea (ce formulare aiurea, de parca ai da cu parerea de zid, dar ma raliez si eu curentului lingvistic post decembrist!), proprie, incerci sa faci pe altii sa creada si sa se alinieza la ce zici tu, desi unele sunt pareri aiurea. Tu ai voie la opinii, altii nu! Tu nu esti propagandist, altii da! Altii care, normal, sunt de alta parere decit tine.
Nu Orion, cu parere de rau, tu esti propagandist!
Asta a facut antenutele, vreme de zece ani, a impartit tara intre pesedisti buni si basisti rai. Din pacate, unii, cred ca pot face precum antenutele, normal, cei bun fiind ei!
Nu cred ca Ponta renuntat la titlu de frica pedelistilor, in particular, sau a romanilor, in general! Nu cred ca are, cum vrea sa para, bun simt! Daca avea, o facea atunci cind, fara tagada, s-a dovedit ca a plagiat. Si s-ar fi retras fara sa mai stim ceva de el!
Pleaca Mirciulica de la Antena 3? Nu ma mira, varanul fiind la pirnaie, nu mai are ce pupa! Probabil ca , incet, incet, or sa plece si ceilalti pupincuristi.
Wolf

Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Dum 28 Dec 2014, 08:19

Admin

Data de inscriere : 14/05/2010
Varsta : 59
Localizare : pe val

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Dum 28 Dec 2014, 10:42

Eu as zice,la prima citire, ce-i un fel de autobiografie! Badea, daca ar fi fost de partea lui Basescu, ar fi facut exact la fel! Ar fi schimbat doar numele: Voiculescu in loc de Basescu, Firea in loc de Udrea, Daciana in loc de Carmen etc, etc.
Daca citesti printre rinduri articolul, poti ride linistit de Mircea Bardea impreuna cu autorul! E scris in asa fel incit depinde de unde de uiti!!!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 17 Mar 2015, 11:07

M-am uita ieri, sa tot fie vro 30 de secunde, la Antena 3! Cine credeti ca e de vina pentru ca Sova, Vanghelie si Vâlcov dau cu subsemnatul, in catuse, la DNA??? Normal, nici o nautate: Basescu e devina,el a instrumentat cazurile!!
Mai, pe astia nu-i scoate, dracului, cineva din priza???? Twisted Evil
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Joi 09 Apr 2015, 22:39

Am trait s-o aud si pe asta. Badea indemnindu-i (in subtext) pe stimatii telespectatori sa-i iubeasca pe parlamentari, ca de-aia i-au votat. Laughing
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Lun 13 Apr 2015, 10:19

Pai s-o saturat sa tot pupe singur funduri!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mar 21 Apr 2015, 21:27

Chestia asta cu pirnaia obligatorie pentru toata lumea, spusa evident la misto, un misto de 2 bani desigur, ar merita un singur raspuns: inclusiv ma-ta ? Pacat ca nu i-l da nimeni. (I l-as fi dat eu daca mai eram pe forum-ul A1.)
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Joi 23 Apr 2015, 10:36

Mirlania la Antena 3, la cote maxime: Gidea declara, cu ocaziua primirii unui premiu, ca varanul se afla dupa gratii perntru ca ....a luptat pentru libertate!! Cum poate mintii un pastor in asemena hal!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Sam 02 Mai 2015, 12:33

La cit a tinut-o in ultima vreme de dimineata pina seara cum il baga si pe el Codruta la puscarie (nevinovat desigur), eu zic ca ar fi si pacat sa nu-l bage.
(O sa faca probabil cerere sa-l puna in celula cu stapinul. Sa-si tina reciproc de urit.)
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 05 Mai 2015, 09:53

Pe Mirciulica il mai vad la circotasi. De fiecare data ii pling de mila!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mar 05 Mai 2015, 18:40

O tot tine cu procuroarea ceausista Macovei, carele cica i-a dat lui Basescu puterea de a numi sefii DNA si CS, ca pina atunci ii numea CSM-ul. (Eu nu mai stiu daca a fost asa dar daca zice el probabil asa o fi fost, in sensul ca inaintea lui Base intr-adevar ii numea CSM-ul, dupa care a venit Macovei si a propus legea.) Bre, chiar daca a fost asa, nu Macovei a facut legea. Macovei doar a propus-o, de votat a votat-o parlamentul. In statul de drept Romanica legile le face parlamentul, nu Macovei. Macovei doar poate sa propuna. Deci parlamentul e de vina, nu Macovei. Daca ei au fost atit de dobitoci incit sa-i dea lui Base puterea sa puna biciul pe ei, asta e, prostia se plateste. Laughing
Acuma, hai sa-ti mai spun un mic secret: n-au votat nesimtitii aia asa ca asa au vrut ei, au votat ca asa a venit dispozitia de sus. Adica de la UE. Altfel nu votau asa ceva in veci, ca nu-s chiar atit de prosti. Deci degeaba o tot ponegresti pe Macovei. De vina la oficial e parlamentul, iar pe bune - UE.

(Evident ca stie si el treburile astea foarte bine, si doar prosteste in fata pe cine poate. Se pun deci 2 intrebari: 1. cum poate fi cineva atit de javra si de nesimtit - uite ca poate, ca de-aia lucreaza la mogul; si 2 - oare chiar sint unii asa de dobitoci sa creada ca vina e intr-adevar a lui Macovei ? Probabil ca sint. In primul rind aia carora le convine sa creada.)
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mier 27 Mai 2015, 08:11

Legal nici Kovesi nici Stanciu nu sint vinovate de nimic. Si nici nu prea sint responsabile. Legal responsabila e instanta care a trimis-o pe tipa aia in arest preventiv. Care de altfel nici ea nu sint sigur ca e foarte vinovata, pentru ca inteleg ca cf. legii in vigoare, aia cu suspiciunea rezonabila, avea motive sa o faca. Asa ca - ghinion. A facut arest, a fost gasita nevinovata, statul adica noi ii platim daune. Asta e. Se intimpla. Anticoruptia costa.
In general cam despre asta e vorba aici. Riscam sa bagam ceva mai multi cetateani nevinovati in arest preventiv si in schimb sa prindem mai multi corupti ? Eu zic ca merita. Sigur, aia care sint bagati aiurea sa primeasca daune. Asta e.
De altfel, ce nu zic astia de la Antene e ca erori judiciare se intimpla peste tot, si pe la americani, ba chiar acolo uneori se mai si omoara oameni nevinovati, si nimeni nu se da atita cu fundul de pamint. Asta e. S-a stabilit de mult, chiar de pe vremea romanilor sau chiar mai inainte, ca justitie perfecta nu exista si daca vrei justitie trebuie sa accepti si posibilitatea erorii. Asa e viata.
Sigur ca varianta cea mai buna e tot aia cu tratament diferit pentru demnitari si pentru cetatenii de rind (dupa mine cel putin).

In alta ordine, cazul nu mi se pare chiar atit de clar cum il prezinta Badea (si din ce-am vazut in treacat si restul Antenelor, eu ma uit dupa cum se stie doar la Badea dar se pare ca se face foarte mare caz pe treaba asta la Antene, motiv suficient ca sa mi-o faca suspecta). Deci in primul rind, tipa nu-i chiar asa cetateanca de rind cum o tot prezinta astia o data la 3 secunde. Era inteleg secretara sefei CS, ii imprumuta bani lui barba-su. Pile puternice tata. Si probabil si banet pe masura. Daca a ajuns s-o imprumute pe sefa justitiei romane. Regret dar n-are cum sa mi-o faca simpatica oricit mi-ar ridica-o in slavi si mi-ar baga-o pe git ca fiind cetateanca de rind. Al 2-lea, sa nu uitam ca Livia Stanciu asta a fost numita de Base. Deci probabil secretara ei tot basista e la baza, ca altfel ce sa caute acolo ? (Dar chiar si asa, legal tot la cetateni de rind s-ar incadra, ca demnitar inteleg ca nu e.)
Trecind peste asta, sigur, asa piloasa si basista tot e un abuz (sau macar o eroare judiciara) daca a fost bagata aiurea la arest. N-am inteles prea bine daca asta avea acte pentru banii aia sau nu. Ca e o mare diferenta. Uneori dupa cum se stie e destul de greu sa stabilesti ce spune legea. Uneori chiar pe bune, chiar si la americani, nu-i asa, exista deciziii ale Curtii Supreme (scriu cu mare ca e aia americana Smile ) luate cu 5 la 4. Deci, nu-i asa, aia 4 au avut o parere contrara. Deci, dupa logica lui Badea, inseamna ca habar n-au de lege si atunci ce cauta acolo ? Sa-si dea demisia. Uite ca nu-i chiar asa.
Depinde cit de clara e de fapt situatia. Si cred ca depinde ce acte avea. Oricum n-am de gind sa intru pe fond in chestiune ca nu ma intereseaza chiar foarte tare. Deci si mie mi se pare ca arata cam rau. Sigur, e posibil ca speta sa fie destul de compicata si atunci sefa CS sa fi crezut pe bune ca e o fapta de santaj, iar curtea aia care a decis in final sa fi considerat ca nu e. La fel de bine se poate si ca asta sa fi abuzat de functie pur si simplu, in stil romanesc, iar procurorii si judecatorii intermediari sa fi facut si ei abuz ca sa nu se puna rau cu ea. Tot in stil romanesc. In America ar veni vreo 2 - 3 experti care chiar stiu despre ce e vorba, si care stiu sa si comunice, si ti-ar prezenta bine si pe inteles elementele cazului. Plus pe-acolo toata clasa juridica ar fi de o parere cuasi-unanima. La noi ai desigur Antenele care urla cit le tine gura dar care din pacate n-au nici o credibilitate. Ailalti vad ca sint mai moderati, dar din ce-am vazut nu-i iau partea sefei CS. Asa ca nu stiu, nu ma bag.
Doar e de constatat o data ca tipa asta arestata nu e nici pe departe om de rind, e si basista probabil, iar treaba e politizata la greu.

Eu zic ca pina la urma tot varianta europeana ramine, oricit s-ar strofoca astia. Cea mai buna ar fi dupa mine varianta diferentiata, dar nu cred ca o s-o adopte.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Joi 28 Mai 2015, 12:47

Orion, sunt o gramada de privitori, cu mintea spalata, la emisiunile pastorului mincinos, asa ca la ce te astepti? Da, sunt destui prosti care sunt convinsi ca Macovei e de vina. Asa cum sunt destui care cred ca varanul e inchis pentru ca a luptat pentru libertate. Nesimtire??? Pai ce nesimtire mai mare iti trebuie ca sa declari asa ceva, si prin cele strainataturi, recte New-York? Ce nesimtire mai mare iti trebuie ca sa te folsesti de un nestiutor de limba romana pentru ati arunca laturile peste cineva, nu conteaza cine!!!?
Atita timp cit astia vor sa-si atinga un scop, nu conteaza mijloacele!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Sam 20 Iun 2015, 03:59

Dupa cum am prevazut cu destula vreme in urma, emisiunea a devenit tabloida. In mod oficial si declarat. Bine, probabil ca tot n-o sa se abtina sa mai comenteze unele chestii politice, alea care chiar trebuie comentate. Dar in rest vorbeste despre grasi, diete, dive, meciuri de box si altele de genul asta. Ceea ce oricum nu poate fi decit de bine, decit sa bata apa-n piua la toate timpeniile noastre dimbovitene, si sa-l mai si linga pe mogul la tot pasul, mai bine cu tabloidele. Tot o sa-l linga desigur dar macar ceva mai rar.
Asa ca in concluzie, trebuia sa-mi asculte sfatul mai devreme. Smile Oricum mai bine mai tirziu decit niciodata. Primele vreo 2 emisiuni de tip nou, atitea cred ca au fost pina acum, au fost chiar destul de reusite.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Sam 20 Iun 2015, 21:15

Pai daca fundul de pupat e dupa garatii, mai greu de ajuns la el. Apoi, vioara intii, Basescu, a trecut in umbra, oricit au dorit sa-l tina in primul plan, asa ca, de, subiecte noi. Mi-e sa nu treaca si ei la ...Elodia! Sau la Tolea!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Lun 29 Iun 2015, 01:24

Trebuie spus, cu toata antipatia pe care o am in continuare pentru el, trebuie totusi spus ca emisiunea a ajuns din nou prizabila. Una din vreo 2 - 3 in ultima vreme (ultima saptamina, de cind a trecut la tabloid) chiar merita vazuta. Iar asta de adineauri, cu Purciuc si bombonelele si fructitele si ciolanul de porc, si cu gestul pe care l-a preluat si Badea de la fi-su, a fost chiar buna. Cea mai buna cred din ultimul an cel putin. Cel putin din ce-am vazut eu, dar in mare tot le-am vazut pe cele mai multe, macar pe sarite.
Aia e. Dupa umila mea parere, asta n-are nimeni. Cind nu e porc si magar si nesimtit si lingau, si mincinos, deci cind nu e toate astea si se ocupa pe bune de facut emisiuni bune, are umor de calitate. Asta n-are nici Banciu, nici Patraru, nici nimeni altcineva (gen Bendeac, circotasii, Lache, dobitocul de la A1 care face emisiuni colorate noaptea si care nu mai stiu cum il cheama, si altii de genul asta). Nimeni, din cite stiu eu, nu se apropie de el la capitolul asta. Singurul care as zice mai are umor bun in Romanica, dar desigur de alta factura, ar fi Plesu. Care desigur e mai discret, mai intelectual si genul la care nu prea rizi, mai mult zimbesti si-l apreciezi. Bun, n-o sa intru acum in comparatie Plesu - Badea dpdv. al umorului, dar e clar ca sint diferente specifice, si e clar si cam de ce fel sint.

Probabil ca daca ar sta cineva sa ia la puricat 10 ani de emisiune, si sa taie grosul de timpenii, lingaisme, jegosenii si alte mizerii, probabil ca tot ar ramine undeva intre 5 - 10 ore de umor de buna calitate. Poate chiar mai mult. Ceea ce nu-i putin lucru. (Imi vine in minte faza cu concursul de inot si musculosul care a ajuns acolo fara sa stie sa inoate. Aia a fost antologica. Nu sint probabil prea multe ca aia, poate chiar nici una, dar mai sint citeva bune.)
Dupa care probabil ar trebui tradus in engleza si data la export. Bineinteles ca n-o sa faca nimeni, sau daca o sa faca o sa faca prost, desigur. Dar n-o sa faca.

PS. si off-topic: Se pare ca se-ngroasa gluma cu grecii. O sa intru in detalii la subiectul potrivit.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mar 11 Aug 2015, 19:44

S-a timpit la loc. Emisiunea. A avut doar vreo 3 seri mai bune atunci, acum vre-o luna si ceva, dupa aia cit am vazut au fost numai prosteli.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mier 07 Oct 2015, 02:01

Aha, ce-mi place. I-a inchis Tzucalenberg pagina. Very Happy Nu-ti convine, nu-i asa ? E mai placut sa le dai tu ban altora decit sa-ti dea altii tie. Very Happy

Altfel, eu nu cred ca pina la urma o sa candideze Base. Sa fie timpit sa se bage cu PMP-ul sa ia 5 - 10% maxim. O sa fie multa gargara si pina la urma pas. Lasind la o parte ca totusi, dupa 10 ani de presedintie nu prea mai tine sa fii simplu primar. Nu se face. Face si el pe interesantul o vreme, sa mai vina fatucile sa-i ia interviuri, sa se simta si el bagat in seama. Mai bine decit pe prispa. Dupa care la sfirsit o sa zica desigur pas. Eu sint aproape sigur.

In schimb tind sa-i dau dreptate cu faptul ca Base n-o sa ajunga dupa gratii. Probabil o sa ia o amenda penibila in penibilismul ala de dosar cu Pandele. Care intr-un stat cit de cit sanatos la cap nici nu se incepea urmarirea penala. Dar la noi la Romanica e un aranjament minunat. El scapa cu o amenda si atit, Pandele (el si ea) sint satisfacuti ca li s-a reparat onoarea (ca si cum ar avea asa ceva), justitia o sa poata spune ca uite, l-am condamnat definitiv chiar pe fostul presedinte Basescu, unii prostovani o sa si creada. Toata lumea multumita. Si cam atit.
Si nici cu Udrea nu stiu daca se mai intimpla ceva. A facut 2 - 3 luni de preventiv, se pare ca asta a fost. Definitiv nu intra. Probabil a avut efect amenintarea cu datul pe gura. Daca intr-adevar nu intra, eu zic ca asta inseamna, e primul caz in care cineva scapa pe bune de pirnaie pe baza datului pe gura.
Cum e, Franz ? E bine ?

(Apropo, mai e o mica remarca de facut aici. Tot el la un moment dat, de fapt in multe momente, mai demult, ne spunea cum Base dupa ce n-o sa mai fie presedinte o sa intre la pirnaie. Sigur sigur. Dupa care s-a sucit. Bine, in parte cu motiv, pentru ca a iesit omul lui Base. El credea ca o sa iasa alalalt. Ceea ce probabil de fapt s-a si intimplat, doar ca dupa aia a fost un mic blat. Pe care, sa fim cinstiti, n-avea cum sa-l prevada. Nu l-au prevazut nici altii mult mai priceputi decit el. Wink )
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mier 07 Oct 2015, 10:52

Ce pagina, a cui????
Basescu ar fi fost bine sa nu treaca de stadiul de primar. Din pacate, trebuie sa-i multumim lui Stolo pentru asta, adica pentru ca i-a fost frica sa ajunga presedinte. Asa a ajuns Basescu, din primar, unde ii statea foarte bine, presedinte.
Cumva, cazul lui Udrea trebuie finalizat. Spagi s-au dat, oricum, la cazul Bute, asa ca o sa ia ceva cu suspendre. Arestul preventiv a umilit-o suficient, ca asta doar a fost scopul. Ramine de descifrat mingiierea nasului....
Cit despre datul pe goarna...ce sa zic, nu vad nici un rezultat concret!
Basescu nu o sa faca pirnaie, stati linistiti!!! Si nu din cauza ca-i pretin cu Johannis, asta-i o fraiereala de fierit fraierii antenei 3. Are el altele la mina!!!
Stiti ce mi-ar place??? Sa primeasca Basescu amenda si dupa o saptamina sa-l salte mascatii pe Pandele, pentru oarece matrapazlic!!!!!!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mar 22 Dec 2015, 00:01

Excelenta emisiunea de ieri, cu vinatoarea de la Balc contrapunctata pe taierea porcilor traditionala de Craciun. A mai facut el emisiuni pe tema asta dar asta mi s-a parut cea mai reusita.

Se mai uita cineva pe-aici la baiatul asta, apropo, afara de mine (care-l urasc din ficati Smile ) ?

PS. In schimb asta de adineauri, o mizerie. In nota obisnuita de altfel. Am dat drumul scurt, am vazut ca-i pupa in cur de zor pe parlamentari, in special pe aia PSD, am inchis la loc.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mier 13 Ian 2016, 00:35

N-o sa va vina sa credeti, adineauri s-a luat de Manolescu cum ca e un oportunist care baga si el capul in poza, pentru ca a vorbit impotriva mizeriei aleia cu cartile scrise de puscariasi care le scurteaza pedeapsa. Si le lua (Badea) apararea puscariasilor-scriitori.
Am stins si m-am dus sa vomit.

In ce hal a ajuns.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de n.n. la data de Joi 21 Ian 2016, 21:16

Inteleg ca avem un nou Marior Muraresc.

n.n.

Data de inscriere : 22/05/2010