celelalte cuvinte

Rromi sau tigani ?

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Re: Rromi sau tigani ?

Mesaj Scris de Wolf la data de Joi 27 Ian 2011, 14:35

Mai Abba, io tot nu inteleg! Da' ce o tot dai pe dreptatea cu rrom si rromales, cu origini si radacini, cind ei sunt tigani iar limba vorbita este tiganeasca, limba universala pt toti tiganii, fie ei din Spania (aia s-or chema sparromi?), Italia, Germania sau Romania. Si limba romana are cuvinte cu radacina ungureasca, turca, germana, dar nu ne numim nici unguroi, nici turcaleti, nici nemtotei, ci romani care vorbim limba romaneasca! Asta cu rromi e o gaselnita, inventata recent, poate, cine stie, sa fim discreditati (ca nu eram destul!). Ca de cind sunt ei aici (sa tot fie vreo 400 de ani), altfel decit tigani nu s-au numit, chiar daca si atunci tot rromales vorbeau!
Ca se inmultesc astia ceva de speriat
Da, se inmultesc, pentru ca pe ei nu-i intereseaza daca copiii lor vor mege la scoala sau nu, daca mor sau nu, daca le pot asigura un viitor sau nu. Toate astea inseamna responsabilitate si probleme economice. lucruri pe care ei nu le au si nici nu si le pun.
Partea proasta e alta Abba, si asta ma supara, partea proasta e ca tot mai multi romani ii imita, in loc sa fie invers. Asa ca ca pe astia din urma nici macar nu-i mai poti numi rromi, ci doar tigani, iar ceea ce fac ei este tiganie!
Wolf

Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Joi 27 Ian 2011, 16:28

Wolf, pe cuvant ca nu am niciun interes sa pledez pentru ei, dar discutia ma obliga sa caut argumente contra ta si a altora. Asta nu are de-a face cu ce cred eu sau cu ce simt! Si bine ca fac asa, altfel nu as fi cautat niciodata sa aflu mai multe despre subiect. Zici ca e politica treaba! O fi, dar e veche rau! Auzi ca taman din 1971 se trage! Si daca nu citeam mai mult, nu aflam ca Charlie Chaplin a fost tigan!

http://fr.wikipedia.org/wiki/Roms

Admin

Data de inscriere : 14/05/2010
Varsta : 59
Localizare : pe val

Sus In jos

Mesaj Scris de cobras la data de Sam 29 Ian 2011, 13:23

Trebuie sa recunosc ca am fost trimis la acest subiect.
Eu credeam ca se discuta despre existenta sau nu a acestei natii de oameni si nu problema de rrom sau tigan. Aceasta denumire nu ma intereseaza atata timp cat se refera la aceeasi indivizi.
Am sa spun parerea mea de bun crestin.
Trebuie eliminata si ca sa nu sufere sunt de acord sa primeasca fiecare tigan un glonte in cap. Gloantele le platesc eu.
Poate ma considerati rasist. E OK. E parerea mea si daca vreti va aduc argumente pro cate vreti.
Cuvintul rasism se refera la faptul ca atunci cand zeii au coborat pe Pamant au fost interzise actele sexuale cu alte rase cu referire directa la cele animale.
cobras

Data de inscriere : 08/01/2011
Varsta : 60
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Lun 31 Ian 2011, 09:53

cobras a scris:Trebuie sa recunosc ca am fost trimis la acest subiect.
Eu credeam ca se discuta despre existenta sau nu a acestei natii de oameni si nu problema de rrom sau tigan. Aceasta denumire nu ma intereseaza atata timp cat se refera la aceeasi indivizi.
Am sa spun parerea mea de bun crestin.
Trebuie eliminata si ca sa nu sufere sunt de acord sa primeasca fiecare tigan un glonte in cap. Gloantele le platesc eu.
Poate ma considerati rasist. E OK. E parerea mea si daca vreti va aduc argumente pro cate vreti.
Cuvintul rasism se refera la faptul ca atunci cand zeii au coborat pe Pamant au fost interzise actele sexuale cu alte rase cu referire directa la cele animale.

Regret faptul ca poti avea o asemenea opinie.
Daca dumnezeu nu ar fi dorit sa existe tigani ei nu ar fi existat.
Daca exista inseamna ca au rostul lor.
Tiganii sint intr-adevar o problema si ea trebuie rezolvata si nu distrusa.
Rezolvarea ei este o incercare grea si pentru romani si pentru alte popoare.
Tiganii trebuie educati si ajutati sa evolueze material si spiritual.
Orice alta abordare e gresita, contravine moralei umane.
Stiu ca e greu, toate incercarile vietii sint grele, insa doar asa ne aratam valorea, si nivelul de evolutie.
Vad ca ai preocuari in domeniul cartilor de sipritualitate...
Com poti face asemea afirmatii ?

horia

Data de inscriere : 22/05/2010
Localizare : Bucuresti

http://ipoteze.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Lun 31 Ian 2011, 10:00

Pentru ca e facut din contradictii! Very Happy

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de cobras la data de Lun 31 Ian 2011, 10:56

Te rog pe tine sa rezolvi aceasta problema.
Eu raman la parerea mea, e mai eficace pentru mine.
Nu trebuie sa fii de acord cu mine.
Ai schimbat pe cineva in viata asta cu morala crestina ?
De ce trebuie sa platesc eu intretinerea unui puscarias tigan care a ucis, a violat sau a furat si pentru un copil sau un batran nu sunt niciodata bani.
Desigur in puscarii gasesti tot felul de oameni ,dar acolo majoritatea este formata din tigani.
Te rog sa-mi raspunzi ce ai face atunci cand un tigan ar incerca sa te omoare, sau sa-ti violeze sotia sau copii.
Nu cred ca ai sa-i citesti Noul Testament.Este usor sa vorbim la nivelul de morala si din punct de vedere spiritual, dar atunci cand esti pus in fata unei asemenea realitati in viata de zi cu zi ,totul este altfel.
Te rog sa porti la tine o biblie si sa mergi in Bucuresti dupa ora 20.
Ai vorbit cu un tigan in viata ta si sa incerci sa-l faci sa inteleaga ca nu e bine ce face ?
Ai reusit sa-l faci sa citeasca cartile care le citim noi despre viata spirituala ?
Eu aceste carti le citesc.
cobras

Data de inscriere : 08/01/2011
Varsta : 60
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Lun 31 Ian 2011, 23:20

cobras a scris:Te rog pe tine sa rezolvi aceasta problema.
Eu raman la parerea mea, e mai eficace pentru mine.
Nu trebuie sa fii de acord cu mine.
De ce trebuie sa platesc eu intretinerea unui puscarias tigan care a ucis, a violat sau a furat si pentru un copil sau un batran nu sunt niciodata bani.
Desigur in puscarii gasesti tot felul de oameni ,dar acolo majoritatea este formata din tigani.
Te rog sa-mi raspunzi ce ai face atunci cand un tigan ar incerca sa te omoare, sau sa-ti violeze sotia sau copii.
Nu cred ca ai sa-i citesti Noul Testament.Este usor sa vorbim la nivelul de morala si din punct de vedere spiritual, dar atunci cand esti pus in fata unei asemenea realitati in viata de zi cu zi ,totul este altfel.
Te rog sa porti la tine o biblie si sa mergi in Bucuresti dupa ora 20.
Ai vorbit cu un tigan in viata ta si sa incerci sa-l faci sa inteleaga ca nu e bine ce face ?
Ai reusit sa-l faci sa citeasca cartile care le citim noi despre viata spirituala ?
Eu aceste carti le citesc.

Din capul locului observ ca vrei sa ma ametesti de cap sa ma faci sa cred ca eu am spus ceea ce ai spus defapt tu
Nu stiu daca e pura intipmlare sau ai ceva pregatire de specialtate in a manipula interlocutorii dar eu sper sa ma tin destul de bine in sa asa ca sa ii dau drumul

Cobras : Am sa spun parerea mea de bun crestin.

Horia : Orice alta abordare e gresita, contravine moralei umane.

Asa ca cine pomeneste cuvintul crestin ? eu sau tu ?

Pentru ca apoi sa ma trimti pe mine cu bilblia noaptea prin oras.

(pentru cei interesati, asta se cheama la teoria manipularii exploatarea erorii induse si e aplicata exact ca la carte
felicitari !!!)

Ar fi trebuit sa fi pus ghilimelele de rigoare la expresia bun crestin acolo unde ai folosit-o ...altfel e o flagranta contradictie intre termeni si idei.

Iata de ce ! ai auzit de Sparta ? (cu siguranta ca ai auzit) cum iti explici ca metoda lor de a ucide toti indivizii imperfecti nu i-a ajutat sa devina o societate perfecta si mai mult au fost invinsi si rasi de pe fata pamintului ?
Mediteaza la asta ...

Am vorbit cu multi tigani in viata mea incepind cu clasa intii unde am avut o colga de banca tiganca (a facut scoala si lucreaza la otopeni ..nu stiu exact ce ..dar am vazu-o in uniforma si crede-ma ca ti-ar fi patinat un pic ochii dupa ea...
- am avut vecini si prieteni de joaca tigani mergeam impreuna la peste si ne intelegeam de minune
- am avut in armata colegi tigani nu erau cu nimic mai presus sau mai prejus ca ceilalti ..sasi...sau unguri (chiar vorbeau mai corect romaneste tiganii)
- am avut un coleg de serviciu tigan un informatican cu talent

Nu inteleg de ce ar fi trebuit sa fie impuscati ... zau !
Dar sa revin sa nu zici ca deviez ... ma intrebai daca am incercat eu sa aduc un tigan si deduc eu si infractor pe calea ce dreapta ... evident ca nu ... nu e treaba mea sa fac asta.
Mai ma intrebi daca am incercat sa port cu ei discutii esoterice ... ce gluma :)
Ca bun crestin fara ghilimele cum te prezinti, ar fi trebuit sa stii pilda care spune : nu aruncati perle la porci !!!
Sper ca nu e nevoie de alte comentarii pe aceasta tema.

Eu am spus ca tiganii au nevoie de ajutor material si educatie ... fineturile filozofice mai pot sa astepte pentru ei pina se mai coc....

- pai tu erai bunul crestin ...
- dar tu cu pistoul ai indreptat pe cineva ? (daca vrei sa intrebam intrebari inutile...)

- poti sa ma rogi tu mult si bine... ca nu o sa iti raspund si iata de ce
tu vrei ca eu sa imi fac in cap si mai mult ca atit chiar sa si sa scriu un scenariu negativ la adresa mea si a familiei mele
ei bine nu o sa iti dau satisfactia asta !...
eu si familia mea am fost si vom fi feriti de probleme cu infractorii !!!
Apropo ... tu si familia ta ati avut astfel de probleme ? ( tot asa daca iti plac intrebari inutile pot sa pun si eu ca sa fim chit sa echilibram balanta)
-se pare ca nu ai citit inca nimic despre puterea gandului ...ai avea circumstante atenuante referitor la ideile de mai sus
- daca ai citit si stii cum e treaba ai circumstante agravante !
Mare atentie prin afimatia pe care ai facut-o, cind mi-ai cerut mie sa fac acel scenariu,
ai deschis un canal de vulneabilitate catre tine si familia ta !
Ai mare grija cum remediezi situatia ! in astfel de cazuri ignoranta nu e o scuza...

Spui tu in final spui ca citesti carti despre viata spirituala...
- ma intreb oare la ce iti folosesc astfel de carti daca ai asemenea idei...
totusi, poate e mai bine sa citesti asa ceva decit capitalul sau mein kampf...

Ultima editare efectuata de catre horia in Mier 02 Feb 2011, 13:55, editata de 1 ori
horia

Sus In jos

Mesaj Scris de Thanatos la data de Mier 02 Feb 2011, 13:16

Si eu, care...
Desi recunosc o oarecare inclinatie spre ura de rasa, nu sunt de acord cu solutia finala. Nu poti judeca o etnie dupa uscaturi-chiar daca acestea constituie majoritatea. Pedeapsa colectiva a fost de f mult timp desfiintata si, nu-i asa, decat sa moara un nevinovat, mai bine sa scape o mie de vinovati. Sunt puscariile pline? Sa mai construim! Fiecare sa plateasca pentru faptele lui. Preventia... este un cuvant frumos, dar destul de greu de realizat. Niciodata, atata timp cat vor exista oameni, criminalitatea nu va fi eradicata. Poate, redusa. Aici intervin multi factori:educatie, cultura, religie, status social, intelect, genetici etc. Eu asta cred.
Thanatos

Data de inscriere : 25/05/2010
Varsta : 58

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Mier 02 Feb 2011, 15:49

Lia, tu de ce nu zici nimic aici?
Am mai vazut si auzit in viata reala persoane care ar dori sa aplice solutia finala in cazul etniei respective, dar de fiecare data am considerat ca e doar o forma mai putin daunatoare de a se defula, de a exprima o furie acumulata care altfel ar mocni acolo in mod periculos. La fel ca Horia, am facut diferenta intre oameni, nu intre etnii. Cu ce suntem noi mai buni decat ei daca le imprumutam apucaturile parca din ce in ce mai evident? Cel putin ei asa au fost de cand se stiu, isi respecta traditiile mult mai mult decat noi care suntem oricand gata sa le inlocuim cu te miri ce margele colorate!

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Mier 02 Feb 2011, 16:26

Pot spune cu mana pe inima ca am cativa amici tigani care sunt de 1000 ori mai de omenie decat multi dintre romanasii nostri. Cand am avut nevoie de ajutorul lor au sarit fara sa carteasca.
FRANZ

Data de inscriere : 09/05/2010
Varsta : 57
Localizare : pe carari de munte

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Mier 02 Feb 2011, 16:31

zici ca merge algocalminul cu kerosenul asta ?
noroc macar ca pastrezi cabana straja in semnatura
ca sa stim si noi cu cine votam Smile
horia

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Mier 02 Feb 2011, 16:37

Mai Horia, algocalminul merge NUMAI CU kerosen d'asta !!! lol!
FRANZ

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Mier 02 Feb 2011, 19:55

ABBA a scris:
Am mai vazut si auzit in viata reala persoane care ar dori sa aplice solutia finala in cazul etniei respective, dar de fiecare data am considerat ca e doar o forma mai putin daunatoare de a se defula, de a exprima o furie acumulata care altfel ar mocni acolo in mod periculos.

As vrea sa ma leg un pic de ceea ce am ingosat in mesajul tau.
Dar sa incep cu un citat din filosofia orientala.

Omul seamana un gind si culege o fapta
Seamana o fapta si culege un obicei
Seamana un obicei si culege un destin

Ce a fost la inceput ? un aparent simplu gind inofensiv!... dar el este piatra de temelie a destinului nostru.
Gindul este saminta viitorului nostru ... ceea ce gindim aceea devenim.
De aceea nu trebuie sa tratam gindurile cu superficialitate ci sa facem tot posibilul sa ne pastram gradina sufletului curata, sa plivim buruienile gindurilor gresite din pripa... cum?
simplu !... recunoscind ca am gindit gresit, ca am procedat gresit, iar si iar, pina ce intensitatea lor se diminueaza.
Nimeni nu greseste mereu daca e constient de asta.
Problema este ca adesea gresim convinsi fiind ca procedam corect.
Se pare ca degeaba ne laudam ca am fi mincat din pomul cunoasterii binelui si raului ... sau avem o digestie mai lenta :)

Ultima editare efectuata de catre horia in Mier 02 Feb 2011, 20:06, editata de 2 ori
horia

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Mier 02 Feb 2011, 19:59

Horia, am corectat la textul tau o gramada! Era varza! Tot de pe scula aia de telefon postezi?

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Mier 02 Feb 2011, 22:31

Vorbeam mai sus de faptul ca a ramas in istorie lectia cetatii Sparta.
Incercarea lor de a realiza o societate perfecta eliminind fizic indivizii imperfecti... incercare esuata, Sparta asa perfecta cum se credea a fost invisa si rasa de pe fata pamintului si odata cu ea si acele principii.

Oamenii nu se prea omoara sa isi insuseasca lectiile istoriei si atunci le repeta iar si iar...
Samanta ideilor spartane au reinviat amplificate sub cel de al treilea reich in forma rasei pure si a epurarilor etnice.

Dar si in acest caz, asemenea idei gresite au fost sterse din realitate si trecute iar in cartea de istorie... Oare acum au fost insusite ? nu as crede... si exemplele se vad si printre noi.

Unde era gresala lor ?
Gresala era ca in ambele cazuri se uita de suflet si de evolutia lui,
se urmarea perfectiunea exclusiv in plan fizic si asta comitand greseli grave in planul spiritual.
Oamenii cu defecte fizice sau de comportament au acele defecte in sufletul lor ... ei trebuie sa traiasca si sa devina constienti de propriile defecte si abia apoi pot incepe sa si le indrepte... pentru asta ei trebuie lasati sa traiasca si sa sufere ... doar asa se pot indrepta.
Eliminandu-i fizic ei se vor naste iar si iar spre a-si implini destinul.

Un criminal se naste pentru a ucide si apoi a-si ispasi in suferinta gresala, atit cit ii e dat sa traiasca...evident ca trebuie izolat si chiar pe viata, dar nu trebuie aplicata pedepsa capitala pentru ca prin asta el isi intareste convincerea sa e bine sa ucizi.
Asa cum a ucis el, asa ucide toata lumea prin autoritatea justitiei,
pe de alta parte el va reveni in curind pe lume spre a ucide iar.
Daca este inchis cit mai mult timp va reveni mai tariziu la o noua viata, dupa mai multa suferinta acumulata
si va intelege ca nu e bine sa ucizi nici macar un criminal asa cum a procedat justitia cu el.

Nu incerc prin asta sa conving pe nimeni de nimic, doar mi-am spus parerea.
horia

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Joi 03 Feb 2011, 13:24

Unul dintre motivele pentru care si-a prelungit sederea in Romania este acela ca aici exista mai multa libertate de exprimare in mediul universitar decat in Vest, iar studentii nu asculta “ca niste vitei sau gaste”.

Claude Karnoouh este profesor invitat la Universitatea Nationala de Arte din Bucuresti, insa experienta sa pedagogica include universitati precum Paris X Nanterre, Sorbona, INALCO, Universitatea din Gand (Belgia), Charlostville (Virginia, SUA), Urbino (Italia), ELTE (Budapesta).

Claude Karnoouh: Poporul roman este rasist, ca orice alt popor, numai ca popoarele din Vest tac, pentru ca se tem. Oamenii nu sunt curajosi. Aici integrarea tiganilor ar putea fi simpla. Ea ar putea fi facuta prin forta culturala. Prin forta au fost integrati in Franta taranii in cadrul republicii centralizate. Cei care nu isi trimiteau copiii la scoala erau pedepsiti.

Partial este vina guvernului dumneavoastra. A primit foarte multi bani din partea Uniunii Europene pentru a-i integra pe tigani prin mai multe mijloace si nu le-au facut. Bineinteles ca o mare parte dintre tigani sunt greu de integrat pentru ca acesti oameni au un simt extraordinar de dezvoltat al libertatii lor. De ce fura din cand in cand tiganii? Fiindca nu vor sa lucreze. Dar de ce nu vor sa lucreze? Fiindca nu vor sa fie alienati. Asta este respectabil. Numai ca traim intr-un sistem european unde munca este o valoare. Atunci tiganii traiesc intr-un sistem extrem de arhaic care nu corespunde cu valorile societatii actuale europene.

Integrarea populatiei minoritare intr-un sistem centralizat cere autoritate, fara sa fie o atitudine criminala. Daca statul reprezinta din punct de vedere institutional legea, atunci legea trebuie sa fie respectata. Problema in Romania nu este numai aceea ca tiganii nu sunt integrati, ci faptul ca legea nu este aplicata si de romani. Aici statul de drept nu exista. Societatea civila este o saga aici. Grupul de dialog social este o gargara. Este un grup de monolog social. Membrii acestor grupuri nu au avut niciodata o actiune adevarata de dialog. Adevaratul dialog este acela cu muncitorii, pentru ca ei sunt totusi majoritatea tarii.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-8237263-interviu-claude-karnoouh-antropolog-francez-poporul-roman-este-rasist-orice-alt-popor-numai-popoarele-din-vest-tac-pentru-tem-aici-integrarea-tiganilor-putea-simpla-prin-forta.htm?cfnl=

Ultima editare efectuata de catre horia in Joi 03 Feb 2011, 14:24, editata de 2 ori
horia

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Joi 03 Feb 2011, 13:32

De ce fura din cand in cand tiganii? Fiindca nu vor sa lucreze. Dar de ce nu vor sa lucreze? Fiindca nu vor sa fie alienati. Asta este respectabil. Numai ca traim intr-un sistem european unde munca este o valoare. Atunci tiganii traiesc intr-un sistem extrem de arhaic care nu corespunde cu valorile societatii actuale europene.

Subscriu! O superba ilustrare a acestui adevar o gasiti in filmul "Iepurele", un film rusesc tulburator.

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Joi 03 Feb 2011, 13:37

poza din articolul de mai sus
atentie la grafiti... spune multe Smile

http://dl.dropbox.com/u/15152092/Kapitalism-claude-karnoouh.jpg
horia

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Joi 03 Feb 2011, 13:45

O, daaa, e chiar un simbolism perfect! Foarte inteligent realizat!

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Lia la data de Joi 03 Feb 2011, 14:04

Ha..d-aia nu mai pot eu face torturi. Razz
Ma scuzati de interventie! E tot ce am putut.
Lia

Data de inscriere : 07/08/2010
Varsta : 40

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Vin 04 Feb 2011, 13:58

Abba, toata stima pentru stradania ta si intelegerea de care dai dovada. Eu insa sunt mai "refractar" si ma gindesc ca termenul asta,(re)rasarit dupa lovitura de stat din 89, are o conotatie pur politica. Rrom, rromales...romania, roman! Indiferent de numarul r-uri!
Cobras, prea esti radical! Ce te faci cu tiganii care nu sunt tigani, ci romani (cu un singur r Razz ) ţiganizaţi (sau ţiganiţi) ??
Cit priveste stradania de ai educa, pare o lupta cu morile de vint. Cel putin acum. Ei au cultura lor, sistemul lor de valori. Atita timp cit nu-si dau copii la scoala, nu ii educa dar ii casatoresc la 12 ani, nu se poate face nimic. Acesti copii nu stiu ca exista si altceva decit a face ce vrei si cum vrei tu, nu inteleg o alta lege decit a lor (nu-i vorba, tot mai multi romani nu inteleg asta!). Dupa ani de programe europene si bani cheltuiti in van, nu s-au ales decit cu niste drepturi etnice, care, in loc sa-i ajute, ii ingroapa si mai tare in mizerie. Dupa ani de "culturalizare" unde sunt trei tigani e mizerie, pute, se vorbeste tare, porcos, nu e nici o lege. Daca continuam asa, nu facem decit sa aruncam bani pe fereastra si sa le dam alte si alte drepturi etnice, total inutile.
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Vin 04 Feb 2011, 14:41

Ei bine, as putea sa te contrazic lupule. Nu o fac aici ci iti voi trimite un MP. E mai bine. Altfel o sa zica lumea ca ma laud. Vei vedea ca si printre tigani mai sunt din cei care se gandesc cu mare seriozitate la viitorul lor si al puradeilor lor.
FRANZ

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Sam 05 Feb 2011, 16:19

si printre tigani mai sunt din cei care se gandesc cu mare seriozitate la viitorul lor si al puradeilor lor
Nu te contrazic, cunosc si eu citva. Dar stii cum se zice, exceptia care intaresre regula!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Vin 25 Feb 2011, 11:18

Cu totii ati vazut "afacerea Bercea Mondialu". Cu totii ati vazut tiganie de la usa procuraturii! Daca ei sunt rromi si nu tigani, cum ii zic la aia? Rromanie??
De ce, atunci cind e arestat un roman, svab, sas, sirb, armean, ungur, macedonean, lipovean etc, nu e la usa procuraturii romanie, svabarie, sasarie, sirbareie, armenie, ungurie, macedorie, lipovie? Pentru ca ei nu fac circul, numit, pe buna dreptate, tiganie! Acelasi circ, adica tiganie, e si la usa urgentei cind, din pricini numai de ei stiute, se iau la cutite.
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Vin 25 Feb 2011, 16:58

Eu cred ca ii zic spirit de solidaritate! Twisted Evil

Admin

Sus In jos