celelalte cuvinte

Cum va jucati cand erati mici?

In jos

Cum va jucati cand erati mici?

Mesaj Scris de ABBA la data de Lun 12 Iul 2010, 09:43

Toti am avut jucarii, dar parca erau mai interesante propriile inventii, jucarii improvizate din te miri ce , gasit prin casa sau curte. De exemplu, eu trageam o cutie mare dupa mine, ziceam ca e masina , iar in cutie caram un pui de gaina. O sa intrebati cum statea puiul. Legat! Razz

Admin

Data de inscriere : 14/05/2010
Varsta : 58
Localizare : pe val

Sus In jos

Re: Cum va jucati cand erati mici?

Mesaj Scris de Another la data de Lun 06 Aug 2012, 20:42

ABBA a scris:Toti am avut jucarii, dar parca erau mai interesante propriile inventii, jucarii improvizate din te miri ce , gasit prin casa sau curte. De exemplu, eu trageam o cutie mare dupa mine, ziceam ca e masina , iar in cutie caram un pui de gaina. O sa intrebati cum statea puiul. Legat! Razz

1. Cand ai mei au reparat o dormeza, eu m-am gandit ca e bine sa refolosesc cateva din arcurile scoase din dormeza veche. Am luat o scandura si am improvizat un plan inclinat. La baza lui, cea din partea de jos, am fixat arcul de dormeza cu niste cuie de-alea de tapiterie, in forma literei ”U”. Am comprimat arcul si l-am imobilizat legat cu sfoara. Acela trebuia sa fie lansatorul. Taiam scurt sfoara, arcul se decomprima si lansa racheta.
Racheta in sine am construit-o dintr-o cutie de vopsea, din cele ale caror capace inchid ermetic cutiile. In cutie puneam carbid si nitica apa, plus un bat de chibrit aprins. Carbidul si apa degajau un gaz care exploda la flacara chibritului. Jmecheria mare era sa lansezi racheta inainte ca aceasta sa bubuie pe rampa de lansare. Daca bubuia in aer, atunci era o lansare reusita. Daca nu, repetam. Iar daca da, repetam, de asemenea.

2. Aveam bicicleta... Aveam bicicleta, dar nu era de-aia de care voiam eu! Printr-a treia, aveam bicicleta ”Pionier”, dar voiam o cursiera. Vazusem eu ca cei care aveau cursiere aveau ceva la pedale, aveau picioarele bagate in ceva care le tineau talpile fixate de pedale. In fapt, cursierele au niste dispozitive speciale ca niste scari de sa, dar eu nu vedeam asta. Insa, voiam la ”Pionierul” meu macar niste pedale ca la cursiere. Asa ca iau niste sfoara, ma urca pe bicicleta sprijinit de gard si-mi leg vartos, pe rand, talpile picioarelor de pedalele ”Pionierului”, dupa care ma lansez vesel in cursa. Dau, dau, dau din pedale, merge ca vantul si ca gandul, ia uite cum am eu pedale de cursiera la ”Pionierrrrrr”, iuhuuuuu...!
Și, na, ca a trebuit sa pun si frana! Si cand pui frana la bicicleta, trebuie sa pui un picior jos. Pe care sa-l pun, pentru ca eu le aveam pe amandoua legate de pedale! Siiiiii... zbuf! Na pedale de cursiera la ”Pionier”...!
Another

Data de inscriere : 18/07/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de selene la data de Lun 06 Aug 2012, 22:47

as vrea sa stiu continuarea de la povestea cu bicicleta Smile
ai inventat altceva in locul suporturilor de sfoara?
selene

Data de inscriere : 09/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Another la data de Mar 07 Aug 2012, 08:06

selene a scris:as vrea sa stiu continuarea de la povestea cu bicicleta Smile
ai inventat altceva in locul suporturilor de sfoara?

Nu. Peste cativa ani mi-au cumparat cursiera; "Sputnik". Printre primele chestii pe care le-am facut dupa ce am avut-o a fost si aceea ca am dat jos de pe pedale dispozitivele in care introduceai piciorul. Am lasat pedalele libera, asa cum le aveau orice bicicleta, pentru ca de cate ori bagam talpile in scaritele alea din metal si pioele, imi venea in minte cazatura pe care am luat-o cand mi-am legat talpile de pedalele "Pionierului".

Sper sa-mi pot face timp azi sa scriu ce am mai facut cu arcurile de dormeza.
Another

Sus In jos

Mesaj Scris de selene la data de Mar 07 Aug 2012, 08:22

in copilarie am cazut foarte rau si nu am mai putut merge aproape doua saptamani, dar cum mersul e necesar l-am reluat, mai greu
in adolescenta am cazut cu bicicleta punand o frana pe pietris;de atunci nu mi-a mai facut placere sa merg cu bicicleta, caci pe cea veche am distrus-o, prin cazatura, iar la semicursiera, pentru ca tot trebuia sa schimb vitezele, nu am mai avut nici o placere

sper sa ai timp
selene

Data de inscriere : 09/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Mar 07 Aug 2012, 13:46

Am iubit enorm mersul pe bicicleta. Am avut una nemteasca , adusa de bunicul din Germania, una mai delicata, ca pentru fete, dar avea roti groase, solide. Invatasem tot felul de smecherii cu ea, sa merg fara maini, fara picioare , chiar sa sar cu prima roata peste o minge. Cand am incercat prima oara treaba asta, am cazut , in parc, exact langa marginea de ciment a unei banci. Puteam sa o patesc rau de tot! dar nu m-am descurajat. Mai tarziu, am avut Mobra!Smile))
Eram regina strazilor din oras, mai ales seara tarziu , cand lumea se retragea in case. Viteza ma fascina! Smile

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Donna la data de Vin 16 Noi 2012, 09:37

ABBA a scris:Toti am avut jucarii, dar parca erau mai interesante propriile inventii, jucarii improvizate din te miri ce , gasit prin casa sau curte. De exemplu, eu trageam o cutie mare dupa mine, ziceam ca e masina , iar in cutie caram un pui de gaina. O sa intrebati cum statea puiul. Legat! Razz

Saracul pui! Laughing
Donna

Data de inscriere : 17/05/2010
Varsta : 39

Sus In jos

Mesaj Scris de Another la data de Dum 25 Noi 2012, 11:50

Incerc sa-mi amintesc cat timp a trecut de cand nu am mai mers pe bicicleta.
Cred ca de mai bine de trei ori cate zece ani!
Ce pacat... Crying or Very sad
Another

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Dum 25 Noi 2012, 15:58

Daca nu ar fi asa de aglomerat pe strazi, ar fi frumos sa mergi la serviciu cu bicicleta. Eu ma amagesc cu asta de camera. 10 minute dimineata si 15 dupa amiaza. Mai mult nu am incercat, ca ma plictisesc.

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Donna la data de Lun 26 Noi 2012, 07:32

Uita-te la un film in timp ce pedalezi! Smile
Donna

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Lun 26 Noi 2012, 08:28

Mda, mai bine ascult muzica de pahar. La filme trebuie sa ma implic total.

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Donna la data de Lun 26 Noi 2012, 11:43

Donna

Sus In jos

Mesaj Scris de Another la data de Sam 12 Ian 2013, 23:39

Pentru Donna, respectiv pentru cea mică (pentru Bubu Smile ) ...

http://www.trilulilu.ro/muzica-diverse/fram-ursul-polar-cezar-petrescu
Another

Sus In jos

Mesaj Scris de Donna la data de Lun 14 Ian 2013, 07:16

Multumim! cheers
Aveam cartea astea si-am citit-o cu drag si-am recitit-o... Imi pare rau ca nu mi-a mai fost restituita cand am imprumutat-o cuiva. Crying or Very sad Era cartea mea preferata alaturi de "Singur pe lume" a lui Hector Malot. Smile
Donna

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum